Фан, таълим ва соғлиқни сақлаш масалалари қўмитаси ишчи гуруҳининг йиғилиши
2018 йил 10 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Фан, таълим ва соғлиқни сақлаш масалалари қўмитаси ишчи гуруҳининг “Уй-жой коммунал хизматларни кўрсатиш ва аҳолининг ижтимоий жиҳатдан ҳимоя қилинишини таъминлаш тизими такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни муҳокамасига бағишланган йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси, Адлия вазирлиги, Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги, Бош прокуратура ҳузуридаги Мажбурий ижро бюроси, Молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси, Ўзбекистон ногиронлар жамияти, Ўзбекистон ногиронлар ассоциацияси ва бошқа манфаатдор идора ҳамда илмий доиралар вакиллари иштирок этди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси томонидан  2018 йил 30 август куни қабул қилинган мазкур қонуннинг мақсади тўлов интизомини мустаҳкамлашга, шунингдек айрим тоифадаги I ва II гуруҳ ногиронларга имтиёзли пенсия тайинлаш тартибини такомиллаштиришга қаратилгандир.
Мазкур Қонун билан Ўзбекистон Республикаси Уй-жой кодекси ичимлик суви, электр энергияси ва газ учун тўлов интизомини мустаҳкамлашга, коммунал хизматлар учун ўз вақтида ва тўлиқ ҳақ тўланишига эришишга, шунингдек дебитор қарздорликни камайтиришга қаратилган нормалар билан тўлдирилмоқда.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикасининг “Фуқароларнинг давлат пенсия таъминоти тўғрисида”ги Қонунига киритилаётган қўшимчаларга мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси тасдиқлайдиган рўйхат бўйича – I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган айрим тоифадаги шахсларга имтиёзли пенсиялар тайинлаш тартиби такомиллаштирилмоқда.

Заседание рабочей группы Комитета по аграрным, водохозяйственным вопросам и экологии
10 сентября 2018 года состоялось заседание рабочей группы Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по аграрным, водохозяйственным вопросам и экологии, посвященное обсуждению Закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием механизма эффективного использования посевных площадей в сельском хозяйстве».
В мероприятии участвовали представители Кабинета Министров, Министерства юстиции, Министерства жилищно-коммунального обслуживания, Министерства сельского хозяйства, Министерства финансов Республики Узбекистан, Государственного комитета Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру, Союза молодежи Узбекистана, Благотварительного фонда «Махалла», Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана, других заинтересованных ведомств, а также научных кругов.
В ходе заседания отмечалось, что целью данного Закона, принятого Законодательной палатой Олий Мажлиса Республики Узбекистан 30 августа 2018 года, является дальнейшее совершенствование законодательства, регулирующего отношения, связанные с использованием посевных площадей в сельском хозяйстве.
Так, согласно вносимым изменениям и дополнениям в Земельный кодекс Республики Узбекистан, в законах Республики Узбекистан «О фермерском хозяйстве» и «О дехканском хозяйстве» укрепляются правовые основы предоставления льгот в процессе создания молодыми гражданами дехканского и фермерского хозяйств, получения земельных участков.
При этом устанавливается, что при получении земельного участка для ведения фермерского хозяйства преимущественным правом при прочих равных условиях пользуются лица, проживающие в той местности, где создается фермерское хозяйство, а также молодые граждане, имеющие совместную рекомендацию районного совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель и районного (городского) кенгаша Союза молодежи Узбекистана.
Кроме того, соответствующие изменения затронули и законодательство о гарантиях свободы предпринимательской деятельности, земельное законодательство, а также налоговое законодательство.