Янги қонун лойиҳалари муҳокамалари тортишувларга бой бўлди
2018 йил 30 ноябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Унда депутатлар мамлакат ижтимоий-сиёсий, социал-иқтисодий ҳаётининг турли соҳаларида амалга оширилаётган ислоҳотларни ҳуқуқий жиҳатдан таъминлашга қаратилган бир қатор қонун лойиҳаларини кўриб чиқдилар.
Янги қонун лойиҳалари муҳокамалари  тортишувларга бой бўлди
Депутатлар ишни “Ўзбекистон Республикаси билан Тожикистон Республикаси ўртасида стратегик шериклик тўғрисидаги Шартномани (Тошкент, 2018 йил 17 август) ратификация қилиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни лойиҳаси ҳақидаги масалани кўриб чиқишдан бошладилар.
Мазкур қонун лойиҳаси Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 28 августдаги қарорига мувофиқ тайёрланган бўлиб, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмоннинг Ўзбекистонга амалга оширган давлат ташрифи давомида икки давлат раҳбарлари томонидан 2018 йил 17 августда Тошкент шаҳрида имзоланган шартномани ратификация қилишни назарда тутади.
Шартномага биноан, томонлар тенглик ва ўзаро манфаатдорлик, тинч- тотув яшаш ва ўзаро ишонч принципларига таянган ҳолда, узоқ муддатли ва барқарор стратегик шериклик муносабатларини ўрнатиш ҳамда ҳар томонлама ривожлантириш мақсадини кўзлайди. Ҳужжатда давлатлараро муносабатларнинг ривожланиш истиқболлари аниқ қамраб олинган. Сиёсий, савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация, инвестициявий, сув-энергетика, экология, маданий-гуманитар, ҳарбий-техникавий ва бошқа соҳаларда икки томонлама манфаатли муносабатларнинг асосий принциплари ва устувор йўналишлари белгилаб берилган.
Депутатларнинг фикрича, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг кенг кўламда эътироф этилаётган яқин қўшничилик, дўстлик ришталарини янада мустаҳкамлашга қаратилган ташқи сиёсати билан йўғрилган ушбу қонун лойиҳасининг қабул қилиниши Ўзбекистон ва Тожикистон ўртасидаги муносабатларни янги босқичга олиб чиқишга, икки томонлама алоқаларни кучайтиришга хизмат қилади.
Шундан сўнг депутатлар “Фонограмма тайёрловчиларнинг манфаатларини уларнинг фонограммаларини ноқонуний такрорланишидан муҳофаза қилиш тўғрисидаги Женева конвенциясига Ўзбекистон Республикасининг қўшилиши тўғрисида”ги (Женева, 1971 йил 29 октябрь), “Бутунжаҳон интеллектуал мулк ташкилотининг муаллифлик ҳуқуқи бўйича шартномасига Ўзбекистон Республикасининг қўшилиши тўғрисида”ги (Женева, 1996 йил 20 декабрь) ҳамда “Бутунжаҳон интеллектуал мулк ташкилотининг ижролар ва фонограммалар бўйича шартномасига Ўзбекистон Республикасининг қўшилиши тўғрисида”ги (Женева, 1996 йил 20 декабрь) Ўзбекистон Республикаси қонунлари лойиҳаларини атрофлича муҳокама қилдилар.
Ушбу муҳим қонун лойиҳалари Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил 15-17 май кунлари АҚШга расмий ташрифи чоғида икки мамлакат раҳбарининг қўшма баёнотида Ўзбекистон томонининг ушбу шартномаларга аъзо бўлишини кўзда тутувчи бандлари ҳамда мамлакатимиз Президентининг ташриф якунлари бўйича имзолаган тегишли қарори ижросини таъминлаш мақсадида ишлаб чиқилган.
Ушбу халқаро шартномалар ва конвенцияга қўшилиш тўғрисидаги ҳужжатлар интеллектуал мулкка оид муаллифлик ҳуқуқи ва турдош ҳуқуқлар соҳасидаги халқаро талаблар Ўзбекистон томонидан аниқ ва сўзсиз ижро этилишини таъминлашнинг эътирофи бўлиб, адабий ва бадиий асарлар муаллифлари, ижрочилар ва уларнинг фонограммаларни такрорлаш борасидаги ҳуқуқларини муҳофаза қилишга қаратилган.
Депутатларнинг фикрича, Ўзбекистоннинг мазкур халқаро ҳужжатларга қўшилиши тобора глобал аҳамият касб этиб бораётган масала – муаллифларнинг санъат, ўз адабий ва бадиий асарларига бўлган ҳуқуқларининг муҳофаза қилинишини таъминлашга, пировардида мамлакатимизнинг жаҳон ҳамжамияти олдидаги имижини янада яхшилашга хизмат қилади.
Шундан сўнг мажлисда депутатлар “Судларда давлат божини ундириш механизмлари такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг Солиқ кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонун лойиҳасини кўриб чиқдилар.
Қайд этилганидек, кейинги пайтда суд-ҳуқуқ соҳасида изчил ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Эътиборлиси шундаки, бу ўзгаришлар соҳанинг барча жиҳатларини, шу жумладан, давлат божи миқдорини мақбуллаштириш ва суд харажатларини суд процессининг барча иштирокчилари ўртасида адолатли тақсимлаш масалаларини ҳам қамраб олган.
Депутатлар томонидан кўриб чиқилган мазкур қонун лойиҳаси бу борада фуқаролик ишлари бўйича судларга мурожаат этишда давлат божи ставкалари камайтирилганлиги муносабати билан қонун ҳужжатларига тегишли ўзгартишлар киритишни назарда тутади. Парламент аъзоларининг фикрича, ушбу янгилик фуқаролик ишлари бўйича судларга, иқтисодий, маъмурий судларга даво аризалари киритилганда низоларнинг тааллуқлилигидан келиб чиқиб, бож ундириш объектларини алоҳида қилиб белгилашда муҳим ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилади.
Мажлис кун тартибидаги “Атмосфера ҳавосини муҳофаза қилиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги қонун лойиҳаси муҳокамаси ҳам қизғин кечди.
Таъкидланишича, мазкур қонун лойиҳасининг мақсади атмосфера ҳавосини муҳофазалаш борасидаги норматив-ҳуқуқий, иқтисодий механизм ва воситаларни такомиллаштириш, қонун бузилишлари натижасида қўлланиладиган иқтисодий чоралар тизимини ривожлантириш, соҳада жисмоний ва юридик шахсларнинг манфаатларини таъминловчи ҳуқуқий механизмларни яратишдан иборат.
Парламент қуйи палатасининг аввалги мажлисида ЎзЛиДеП фракцияси аъзолари айнан ушбу қонун лойиҳасининг қабул қилиниши мамлакатимизда иқтисодиётни юксалтириш, ишлаб чиқаришни ривожлантириш, хусусан, тадбиркорликни тараққий эттиришга тўсиқ бўлишини таъкидлаган ҳолда, тадбиркорлар манфаатларини фаол ҳимоя қилиб чиққан эди. Қонун лойиҳасини иккинчи ўқишга тайёрлаш жараёнида депутатларнинг мазкур эътирозлари инобатга олиниб, лойиҳа янада такомиллаштирилди. Бунда, биринчи навбатда, атмосфера ҳавосини муҳофаза қилишдаги махсус ваколатли давлат органларининг ушбу соҳадаги назорат функциялари ва ҳуқуқларига аниқлик киритилди. Шу билан бирга, фуқаролар, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари, нодавлат нотижорат ташкилотларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари аниқлаштирилмоқда.
Депутатларнинг таъкидлашича, мазкур қонун лойиҳасининг қабул қилиниши атмосфера ҳавосига чиқарилаётган чиқиндилар миқдорини камайтириш, шу орқали атроф-муҳит хавфсизлигини таъминлаш, инсон ҳаёти, соғлиғи ва генофондини асраб-авайлаш, экологик барқарорликни сақлашга хизмат қилади.
Мажлисда муҳокама этилган навбатдаги масала “Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 177-моддаси ва Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 170- моддасига ўзгартишлар киритиш тўғрисида”ги қонун лойиҳаси бўлди.
Қайд этилишича, мамлакатимизда чет эл валютасини айирбошлаш эркинлаштирилгандан буён соҳада амалга оширилаётган ислоҳотларга қарамай, хорижий валютанинг қонуний муомаласи билан боғлиқ ҳуқуқбузарликлар ошиб бормоқда. Шуни инобатга олган ҳолда тайёрланган қонун лойиҳаси билан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 170-моддаси, Жиноят кодекси 177-моддасининг санкциясига ўзгартиш киритиш орқали валюта қимматликларини қонунга хилоф равишда олиш ёки ўтказиш учун жазо чораларини белгилаш ҳамда жарималар миқдорини ошириш кўзда тутилмоқда.
Депутатларнинг фикрича, мазкур қонуннинг қабул қилиниши бу тоифадаги ҳуқуқбузарликлар профилактикаси самарадорлигини кучайтиришга, аҳоли томонидан чет эл валюталарини айирбошлаш шохобчалари орқали харид қилиш даражасини оширишга, иқтисодиётдаги мавжуд хуфиёна секторга барҳам беришга ва чет эл валютасининг назоратсиз чиқиб кетиш йўлларини бартараф этишга ёрдам беради.
“Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун лойиҳаси ҳақидаги масала ҳам депутатлар томонидан атрофлича муҳокама этилди.
Мазкур қонун лойиҳаси Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг фаолиятини тартибга солувчи қонун ҳужжатларини Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 23 майдаги Фармонига ҳамда жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш соҳасидаги халқаро стандартларга мувофиқлаштириш мақсадида ишлаб чиқилган.
Унга кўра, Департамент Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти этиб қайта ташкил қилинган, унинг иқтисодий жиноятлар ва коррупция, жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштириш ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш соҳасидаги асосий вазифалари ва функциялари белгиланган.
Лойиҳа билан 19 та қонун ва 5 та кодексга ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш назарда тутилмоқда. Уларда Департаментнинг номи, унинг вазифа ва функцияларининг ўзгариши, халқаро стандартлар асосида оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашишнинг ҳуқуқий механизмини ишлаб чиқиш, идентификациялаш, таваккалчиликларни баҳолаш, уларни минималлаштириш бўйича чора-тадбирларни белгилаш ва таъминлаш, пул маблағлари ёки бошқа мол-мулк билан боғлиқ операцияларни амалга оширувчи ташкилотлар жавобгарлигини ошириш ҳамда улар фаолияти устидан назоратни кучайтириш каби бир қатор муҳим ўзгаришлар акс этган.
Мажлисда депутат Ш. Полвонов сўзга чиқиб, 2017-2018 йилларга мўлжалланган коррупцияга қарши курашиш бўйича Давлат дастурининг ижросини таъминлаш борасида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси томонидан амалга оширилаётган ишлар тўғрисида атрофлича маълумот берди. Қайд этилишича, парламент Қонунчилик палатаси ва унинг қўмиталари томонидан ўтказилаётган назорат-таҳлил тадбирларида аҳолининг ҳуқуқий маданиятини ошириш, коррупцияга қарши курашиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилмоқда. Хусусан, 2017 йил ва жорий йилнинг 1 октябрь ҳолатига кўра, 33 та парламент эшитуви ўтказилди, 6 та парламент сўрови юборилди ҳамда қўмиталар томонидан 66 та давлат ва хўжалик бошқаруви органлари раҳбарларининг ахборотлари эшитилди. Шунингдек, ҳисобот даврида қўмиталар томонидан қонун ҳужжатларининг ижро ҳолатини ўрганишга қаратилган 50 дан зиёд тадбир ўтказилди.
Мажлисда Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг ушбу масала бўйича тегишли қарори қабул қилинди.
Депутатлар Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партияси фракциясининг таклифига асосан мажлис кун тартибига киритилган Ўзбекистон Республикаси маданият вазирининг “Маданий мерос объектларини муҳофаза қилиш ва улардан фойдаланиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни ижроси ҳақида”ги ахборотини эшитиш тўғрисидаги масалани ҳам кўриб чиқдилар ва маъқулладилар.

Бурное обсуждение новых законопроектов
30 ноября 2018 года состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса. В нем депутаты рассмотрели ряд законопроектов, направленных на правовое сопровождение реформ, осуществляемых в различных сферах общественно-политической, социально-экономической жизни страны.
Янги қонун лойиҳалари муҳокамалари  тортишувларга бой бўлди
Все вопросы, включенные в повестку дня заседания, были предварительно обсуждены на заседаниях фракций политических партий в нижней палате парламента, а также депутатской группы Экологического движения Узбекистана.
Депутаты начали работу с рассмотрения вопроса о проекте закона Республики Узбекистан «О ратификации Договора о стратегическом партнерстве между Республикой Узбекистан и Республикой Таджикистан (Ташкент, 17 августа 2018 года)».
Данный проект закона подготовлен согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 28 августа 2018 года, предусматривает ратификацию Договора, подписанного главами двух государств 17 августа 2018 года в городе Ташкенте в ходе государственного визита Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона в Узбекистан.
В соответствии с Договором, стороны устанавливают и всесторонне развивают долгосрочные и стабильные отношения стратегического партнерства на основе принципов равенства и взаимной выгоды, мирного сосуществования и взаимного доверия. В документе определяются перспективы развития межгосударственных связей. Намечены основные принципы и приоритетные направления двустороннего сотрудничества в политической, торгово- экономической, транспортно-коммуникационной, инвестиционной, водно­энергетической,     экологической,         культурно-гуманитарной, военно­технической и других областях.
По мнению депутатов, принятие данного проекта закона, отражающего внешнюю политику Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, направленную на дальнейшее укрепление уз добрососедства и дружбы, послужит повышению на новый уровень отношений между Узбекистаном и Таджикистаном, усилению двусторонних связей.
Затем депутаты подробно обсудили вопрос о проектах законов Республики Узбекистан «О присоединении Республики Узбекистан к Конвенции об охране интересов производителей фонограмм от незаконного воспроизводства их фонограмм (Женева, 29 октября 1971 г.)», «О присоединении Республики Узбекистан к Договору Всемирной организации интеллектуальной собственности по авторскому праву (Женева, 20 декабря 1996 г.)» и «О присоединении Республики Узбекистан к Договору Всемирной организации интеллектуальной собственности по исполнениям и фонограммам (Женева, 20 декабря 1996 г.)».
Эти важные законопроекты разработаны в целях обеспечения исполнения пунктов совместного заявления глав двух государств в ходе официального визита Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в США 15-17 мая 2018 года, предусматривающих членство Узбекистана в данных договорах, а также соответствующего постановления руководителя нашей страны, подписанного по итогам визита.
Документы о присоединении к данным международным договорам и конвенции будут являться свидетельством обеспечения Узбекистаном неукоснительного выполнения международных требований в сфере авторских и смежных прав на интеллектуальную собственность, защиты прав авторов литературных и художественных произведений, исполнителей и воспроизводства их фонограмм.
По мнению депутатов, присоединение Узбекистана к данным международным документам послужит решению вопроса, обретающего все более глобальное значение, — обеспечению защиты авторских прав на произведения искусства, литературные и художественные произведения, в конечном итоге, дальнейшему улучшению имиджа нашей страны в мировом сообществе.
После этого на заседании депутаты рассмотрели законопроект Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс Республики Узбекистан в связи с совершенствованием механизмов взимания государственной пошлины в судах».
Отмечалось, что в последнее время в судебно-правовой сфере осуществляются последовательные реформы. Примечательно, что данные изменения охватывают все аспекты сферы, в том числе, вопросы оптимизации размера государственной пошлины и справедливого распределения судебных расходов между всеми участниками судебного процесса.
Рассмотренный депутатами данный проект закона предусматривает внесение соответствующих изменений в законодательные акты в связи со снижением ставок государственных пошлин при обращении в этом направлении в суды по гражданским делам. По мнению парламентариев, данное новшество при внесении исковых заявлений в суды по гражданским делам, экономические, административные суды послужит важной правовой основой в отдельном определении объектов взимания пошлины, исходя из соотнесенности споров.
Предметом оживленной дискуссии повестки дня заседания также стал проект закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «Об охране атмосферного воздуха».
Подчеркивалось, что целью данного законопроекта является совершенствование нормативно-правовых, экономических механизмов и средств в деле охраны атмосферного воздуха, развитие системы экономических мер, применяемых в результате нарушения закона, создание правовых механизмов по обеспечению интересов физических и юридических лиц в сфере.
На предыдущем заседании нижней палаты парламента члены фракции УзЛиДеП, отметив, что принятие данного проекта закона будет препятствием на пути роста экономики страны, развития производства, в частности, продвижения предпринимательства, активно выступили за защиту интересов предпринимателей. В процессе подготовки законопроекта ко второму чтению были учтены данные возражения депутатов, и проект был доработан соответствующим образом. При этом, в первую очередь, конкретизированы контрольные функции и права в этой сфере специальных полномочных государственных органов в деле охраны атмосферного воздуха. Вместе с тем, уточняются права и обязанности граждан, органов самоуправления граждан, негосударственных некоммерческих организаций.
Как подчеркнули депутаты, принятие этого проекта закона послужит снижению объемов выбросов в атмосферный воздух, обеспечению посредством этого безопасности окружающей среды, сохранению жизни человека, его здоровья и генофонда, экологической стабильности.
Очередной вопрос, обсужденный на заседании – проект закона «О внесении изменений в статью 177 Уголовного кодекса Республики Узбекистан и статью 170 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности».
Отмечалось, что несмотря на реализацию реформ в сфере либерализации обмена иностранной валюты в нашей стране, все же увеличиваются правонарушения, связанные с незаконным оборотом иностранной валюты. Подготовленным с учетом этого проектом закона предусматривается внесение изменения в санкцию статьи 170 Кодекса об административной ответственности, статьи 177 Уголовного кодекса, посредством этого – определение мер наказания за незаконное приобретение и сбыт валютных ценностей, а также повышение размера штрафов.
По мнению депутатов, принятие данного закона будет способствовать усилению эффективности профилактики данной категории правонарушений, повышению уровня приобретения населением иностранной валюты через пункты обмена, устранению имеющегося теневого сектора в экономике и предотвращению бесконтрольных путей оттока иностранных валюты.
Депутатами также подробно обсужден проект закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
Данный законопроект разработан в целях приведения законодательства о деятельности Департамента при Генеральной прокуратуре в соответствие Указу Президента Республики Узбекистан от 23 мая 2018 года, а также международным стандартам в сфере борьбы с легализацией доходов, полученных от преступной деятельности, финансированием терроризма и распространения оружия массового уничтожения.
Согласно документу, Департамент реорганизован в Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан, определены его основные задачи и функции в сфере борьбы с экономическими преступлениями и коррупцией, легализацией доходов, полученных от преступной деятельности, финансированием терроризма и распространения оружия массового уничтожения.
Проектом предусматривается внесение изменений и дополнений в 19 законов и 5 кодексов. В них отражены изменение названия Департамента, его задач и функций, ряд важных изменений касательно разработки на основе международных стандартов правового механизма противодействия финансированию распространения оружия массового уничтожения, идентификации, оценки рисков, определения и обеспечения мер по их минимизации, повышения ответственности организаций, осуществляющих операции с денежными средствами или другим имуществом, а также усиления контроля за их деятельностью.
На заседании выступил депутат Ш. Полвонов, который представил подробную информацию о работе, осуществленной Законодательной палатой Олий Мажлиса Республики Узбекистан в деле обеспечения исполнения Государственной программы по противодействию коррупции на 2017-2018 годы. Констатировалось, что в проводимых Законодательной палатой парламента и ее комитетами контрольно-аналитических мероприятиях уделяется особое внимание вопросам повышения правовой культуры населения, противодействия коррупции. В частности, по состоянию на 2017 год и 1 октября текущего года, проведено 33 парламентских слушания, направлено 6 парламентских запросов, а также комитетами заслушана информация руководителей 66 органов государственного и хозяйственного управления. Также в отчетный период комитетами проведено более 50 мероприятий, направленных на изучение состояния исполнения законодательных актов.
В ходе заседания по данному вопросу принято соответствующее постановление Законодательной палаты Олий Мажлиса.
Депутаты на заседании рассмотрели и одобрили включенный в повестку дня согласно предложению фракции Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш» вопрос о заслушивании информации министра культуры Республики Узбекистан Б. Сайфуллаева «Об исполнении Закона Республики Узбекистан «Об охране и использовании объектов культурного наследия».
На заседании также обсуждены и другие вопросы, входящие в полномочия Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, приняты соответствующие постановления.