Ҳудудларда саноатни ривожлантириш ва инвестиция фаоллигини ошириш масалалари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 7 июнь куни ҳудудларда саноатни ривожлантириш, тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни ўзлаштиришни жадаллаштириш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Маълумки, давлатимиз раҳбарининг Қорақалпоғистон ва вилоятларга ташрифлари чоғида қатор корхоналар ишга туширилган, яна кўпларининг тақдимотлари ўтказилган эди. Бундан ташқари, ҳозирда Бош вазир ўринбосари бошчилигида ишчи гуруҳ тузилиб, саноати нисбатан ортда қолаётган ҳудудлар бўйича қўшимча саноат лойиҳалари ишлаб чиқилмоқда. Бу лойиҳаларни инфратузилма қувватлари мавжуд объектлар ва майдонларга жойлаштиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Йиғилишда шу борада амалга оширилаётган ишлар Андижон вилояти мисолида таҳлил қилинди.
Мазкур вилоятда саноат диверсификация қилинмагани, ишлаб чиқариш фақат икки тармоқ – автомобилсозлик ва тўқимачиликка боғланиб қолгани кўрсатиб ўтилди. Ҳудудий саноатда банд бўлганларнинг қарийб 60 фоизи, ишлаб чиқариш ҳажмининг 83 фоизи ушбу тармоқларга тўғри келади. Бўз, Булоқбоши, Избоскан, Қўрғонтепа, Марҳамат, Пахтаобод, Жалақудуқ, Балиқчи, Улуғнор туманларида саноат яхши ривожланмаган.
Аҳоли зич яшайдиган, ҳар қарич ер олтинга тенг бўлган вилоятда 98 та давлат объектида зарур инфратузилмага эга 90 гектар майдон ва 163 минг квадрат метр бино бўш турибди. Президентимизнинг бундай бино ва ерлардан самарали фойдаланиб, кўпроқ иш ўрни яратадиган корхоналар ташкил этиш, туманларда саноатни диверсификация қилишга оид топшириғига мувофиқ, Андижон вилоятида 2022 йилгача амалга ошириладиган 236 та янги лойиҳа ишлаб чиқилди.
Улар, аввалги лойиҳалар билан қўшиб ҳисоблаганда, яқин уч йилда қарийб 41 мингта доимий иш жойи ташкил этиш ҳамда 1 миллиард 87 миллион доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни ўзлаштириш имконини беради. Вилоят саноати диверсификация қилиниб, ишлаб чиқариш ҳажми қурилиш материаллари тармоғида 4 баробар, электротехника, чарм-пойабзал ва кимё соҳаларида 2,1 баробар, озиқ-овқат саноатида 3 баробар кўпаяди. Туманлар миқёсида олганда, уларнинг саноат салоҳияти анча ошиб, ўзаро тафовути камаяди.
Йиғилишда ҳар бир лойиҳа бўйича ижро жадваллари ишлаб чиқиб, ўз муддатида амалга ошириш, лойиҳаларни электр энергияси ва зарур ресурслар билан таъминлаш юзасидан топшириқлар берилди.
Давлатимиз раҳбари Фарғона водийсида саноат ва тадбиркорликни ривожлантириш учун инвестиция фонди тузилишини таъкидлади. Ушбу фонд фоизли кредитлар ажратмайди, балки лойиҳада ўз маблағлари билан бизнес ҳамкор сифатида иштирок этади. Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, бу саъй-ҳаракатлар Андижон, Фарғона ва Наманган вилоятларининг ҳар бирида 10 мингта янги иш ўрни яратиш имконини беради.
Шунингдек, кичик бизнес лойиҳалари учун гаровсиз микрокредит тизимини ривожлантириш мақсадга мувофиқлиги таъкидланди.
Видеоселекторда бўш турган ёки самарали фойдаланилмаётган давлат ва нодавлат объектлари ҳисобини юритиш, улар негизида корхоналар ташкил этиб, иш ўринлари яратиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Бўш турган бино ва иншоотларни ишга солиш бўйича кўплаб ваколатлар берилганига қарамай, маҳаллий ҳокимликлар ва солиқ идоралари бу борада сезиларли ўзгариш қилмагани танқидий баҳоланди. Ишламай турган иншоотлар ҳудудида барча инфратузилмага эга 22 минг гектар майдон борлиги кўрсатиб ўтилди. Аслида улар саноатни ривожлантириш, иш ўринлари ташкил этиш учун тайёр жой.
Йиғилишда ушбу масала бўйича вазирликлар ва ҳокимликлар олдида турган муҳим вазифалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасининг таклифлари эшитилди.
Видеоселекторда тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилиш, ўзлаштириш ва лойиҳаларни муддатида ишга тушириш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳолати тармоқ ва ҳудудлар кесимида муҳокама қилинди.
Жорий йилнинг беш ойи мобайнида ҳудудий лойиҳалар доирасида 1,6 миллиард доллар, тармоқ лойиҳалари доирасида қарийб 1 миллиард доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ўзлаштирилгани қайд этилди. Лекин, бу белгиланган мўлжалдан камлиги, айрим вилоятларда ўзлаштириш йиллик режанинг 35 фоизга ҳам етмагани кўрсатиб ўтилди.
Хусусан, Андижон вилоятида тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилиш ва ўзлаштириш борасидаги ишлар қониқарсизлиги боис, Инвестиция ва ташқи савдо вазири ўринбосарлари вилоятдаги саноат тармоқларига масъул этиб бириктирилди. Улар  тармоқ бирлашмаларини жалб этиб, бўш турган объект ва майдонлар негизида инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича хорижий инвесторлар учун таклифлар ишлаб чиқади. Мазкур таклифлар элчилар билан биргаликда чет элда инвесторларга тақдимот қилинади.
Мутасаддиларга ушбу янги тизимни бошқа ҳудудларда ҳам жорий қилиш, жойларга чиқиб, хорижий инвесторлар иштирокидаги лойиҳаларни амалга оширишни тезлаштириш юзасидан топшириқлар берилди.
Йиғилишда маҳаллий ҳокимликлар раҳбарларининг чет элга хизмат сафарлари чоғида эришилган келишувлар ижросига ҳам тўхталиб ўтилди. Аксарият келишувлар доирасида инвестицияларни ўзлаштириш бошланган бўлса-да, айримлари ҳозирча қоғозда қолиб кетаётгани танқид қилинди.

Обсуждены вопросы развития промышленности и повышения инвестиционной активности в регионах
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 7 июня состоялось видеоселекторное совещание, посвященное вопросам развития промышленности в регионах и ускорения освоения прямых иностранных инвестиций.
В ходе поездок главы государства в Каракалпакстан и области был введен в строй ряд предприятий, представлены проекты по организации еще множества производств. Кроме того, рабочей группой во главе с заместителем Премьер-министра разрабатываются дополнительные проекты для регионов, отстающих в промышленном развитии. Особое внимание при этом уделяется размещению производств в объектах и на площадях, имеющих необходимую инфраструктуру.
На совещании проводимая в этом направлении работа проанализирована на примере Андижанской области.
Отмечалось, что промышленность в этом регионе нуждается в диверсификации и завязана на две отрасли – автомобилестроение и текстильное производство. На них приходится почти 60 процентов работников, занятых в областной промышленности, а также 83 процента производимой в регионе продукции. Низок уровень промышленного развития Бозского, Булакбашинского, Избасканского, Кургантепинского, Мархаматского, Пахтаабадского, Джалакудукского, Балыкчинского и Улугнорского районов.
В этой густонаселенной области, где каждый гектар на вес золота, в 98 государственных объектах пустуют 90 гектаров земельных участков и 163 тысячи квадратных метров зданий, имеющие доступ к необходимой инфраструктуре.
В соответствии с данными Президентом поручениями по эффективному использованию таких зданий и площадей, организации на их базе предприятий и рабочих мест, диверсификации промышленности в районах, в Андижанской области сформировано 236 новых проектов со сроком реализации до 2022 года.
Эти проекты, наряду с запланированными ранее, предусматривают создание в течение следующих трех лет почти 41 тысячи постоянных рабочих мест и освоение прямых иностранных инвестиций в размере 1 миллиарда 87 миллионов долларов. Их реализация позволит диверсифицировать областную промышленность и увеличить объем производства в 4 раза в индустрии строительных материалов, в 2,1 раза в электротехнике, кожевенно-обувной и химической промышленности, в 3 раза в пищевой промышленности. Значительно вырастет промышленный потенциал районов, сократятся диспропорции между ними.
На совещании поручено разработать и обеспечить исполнение отраслевых графиков по всем проектам, предусмотреть вопросы обеспечения проектов электроэнергией и другими необходимыми ресурсами.
Глава государства отметил, что для развития промышленности и предпринимательства в Ферганской долине будет создан специальный инвестиционный фонд, который будет не выделять кредиты, а участвовать в проектах в качестве бизнес-партнера. Особое внимание будет уделяться проектам, способным создать достойные рабочие места и производить экспортоориентированную продукцию. По предварительным расчетам, эти усилия позволят создать по 10 тысяч новых рабочих мест в Андижанской, Ферганской и Наманганской областях.
Отмечена также целесообразность развития системы предоставления проектам малого бизнеса беззалоговых микрокредитов.
Отдельное внимание на совещании уделено вопросам учета государственных и негосударственных объектов – пустующих или неиспользуемых эффективно, организации на их базе предприятий и создания рабочих мест.
Несмотря на предоставление широких полномочий по задействованию неиспользуемых зданий и сооружений, власти и налоговые органы на местах не смогли достичь весомых результатов в этом направлении. Указано на наличие сооружений и земельных участков площадью 22 тысячи гектаров, которые имеют всю необходимую инфраструктуру, но пустуют. Притом, это - готовые места для развития промышленности и создания рабочих мест.
На совещании заслушаны предложения Кабинета Министров по реализации важных задач, стоящих перед министерствами и хокимиятами в этой сфере.
На видеоселекторе в разрезе отраслей и регионов обсуждено состояние проводимой работы по привлечению прямых иностранных инвестиций, соблюдению сроков освоения средств и реализации проектов.
Отмечалось, что в течение пяти месяцев текущего года в рамках региональных проектов освоено 1,6 миллиарда долларов, в рамках отраслевых проектов – почти 1 миллиард долларов прямых иностранных инвестиций. Однако эти показатели меньше запланированных, а в некоторых областях освоение инвестиций не достигает и 35 процентов годового прогноза.
В частности, из-за неудовлетворительного состояния работы по привлечению и освоению прямых иностранных инвестивий в Андижанской области, заместители министра по инвестициям и внешней торговлей назначены ответственными за соответствующие отрасли промышленности региона. Они с привлечением отраслевых объединений будут разрабатывать предложения для иностранных инвесторов по реализации инвестпроектов на пустующих объектах и площадях. В дальнейшем эти проекты будут презентованы инвесторам с участием послов.
Ответственным лицам поручено внедрить этот новый порядок и в других регионах, выехать на места и ускорить реализацию проектов с участием иностранных инвесторов.
На совещании затронуто и исполнение договоренностей, достигнутых руководством хокимиятов на местах в ходе их зарубежных поездок. Освоение инвестиций в рамках большинства соглашений уже начато, однако некоторые договоренности все еще остаются на бумаге.