Ҳукумат парламент сўровига қандай жавоб берди?
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида депутатлар мамлакат ижтимоий-сиёсий, маданий-маърифий ҳаётига доир бир қатор қонун лойиҳаларини муҳокама қилдилар.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон — маданий мерос объектларига, тарихий қиймати юқори иншоотлар ва манзилгоҳларга бой мамлакат. Неча минг йиллик ўтмишимизни ўзида мужассам этган осори-атиқаларни авайлаб-асраш бугунги куннинг энг муҳим вазифаларидан бирига айланмоқда.
Мажлис кун тартибига киритилган масалалардан бири ҳам бевосита ана шунга боғлиқ бўлди. Яъни, депутатлар моддий маданий мероснинг кўчмас мулк объектларини муҳофаза қилиш ва улардан оқилона фойдаланиш, алоҳида муҳофаза қилинадиган тарихий-маданий ҳудудларда, тарихий-маданий қийматига кўра Умумжаҳон мероси рўйхатига киритилган жойларда, уларнинг қўриқланадиган ҳудудларида моддий маданий мерос объекти ҳисобланмаган бино, иншоот ва бошқа объектларни рухсатнома олмасдан қуриш ёки бузиш бўйича жавобгарликни кучайтиришни кўзда тутувчи «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қонун лойиҳасини биринчи ўқишда муҳокама қилдилар.
Лойиҳа моддий маданий мерос объектларини муҳофаза қилиш ва улардан фойдаланиш қоидаларини бузиш ҳамда давлат муҳофазасига олинган моддий маданий мерос объектларини нобуд қилиш, бузиш ёки уларга шикаст етказиш бўйича жавобгарликни кучайтиришни назарда тутади.
Шу билан бирга, мазкур қонун лойиҳаси моддий маданий мерос объектларини муҳофаза қилиш ва улардан оқилона фойдаланишни кўзлаб қилинган даъволар ҳамда берилган аризалар юзасидан Умумий юрисдикция ва иқтисодий судларда давлат божини тўлашдан озод қилиш ҳамда бу борадаги қонун ҳужжатларини бузишга оид маъмурий ҳуқуқбузарликлар бўйича Маданий мерос департаменти, унинг ҳудудий бошқармалари мансабдор шахслари томонидан маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисида баённома тузиш ҳамда қонунда белгиланган тартибда судга юбориш таклиф қилинмоқда.
Депутатларнинг қайд этишича, ушбу лойиҳанинг қабул қилиниши Ўзбекистоннинг сайёҳлик соҳасидаги муҳим роль ўйновчи моддий маданий мерос объектлари, тарихий шаҳарлар ва манзилгоҳларини ишончли муҳофаза қилишни кучайтиради.
Шунингдек, мажлисда Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг «Баркамол авлод» болалар марказлари фаолиятини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ҳамда «Умумтаълим мактабларида тиббий хизмат кўрсатиш ҳолатини яхшилаш чора-тадбирлари тўғрисида»ги парламент сўровларига Бош вазир ўринбосари А.Абдуҳакимовнинг жавоби ҳақидаги масалалар ҳам кўриб чиқилди.
Таъкидлаш жоизки, мазкур парламент сўровларида ёш авлод тарбияси, саломатлигини сақлаш юзасидан долзарб масалалар кўтарилган эди. Хусусан, «Баркамол авлод» болалар марказлари фаолияти самарадорлигини янада ошириш билан боғлиқ қатор муаммо ва камчиликлар мавжудлиги қайд этилган ҳолда, уларнинг фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича самарали тизим яратиш, замонавий инновацион тўгаракларни барпо этиш, педагог ходимларининг ижтимоий ҳимоясини кучайтириш, марказларнинг таъмирталаб биноларини таъмирлаш ва моддий–техник базасини мустаҳкамлаш, юридик мақомини янада кучайтириш масалаларига Ҳукумат эътибори қаратилган.
Мазкур парламент сўровига Бош вазир ўринбосари томонидан берилган жавобда айни пайтда марказларни жиҳозлаш меъёрлари ишлаб чиқилаётгани, шунингдек, уларнинг моддий–техник базасини яхшилаш, замон талаблари асосида янги инновацион тўгараклар ташкил этиш, педагогик ходимлар ойлик иш ҳақини босқичма–босқич ошириш, марказлар негизида ижодкор болалар мактабларини ташкил қилиш ишларини тизимли йўлга қўйиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Мактабдан ташқари таълим тизимини тубдан такомиллаштириш чора–тадбирлари тўғрисида”ги қарори лойиҳаси ишлаб чиқилгани ва тегишли муҳокамалардан ўтказилаётгани маълум қилинган.
Қайд этиш жоизки, таълим муассасаларида тиббиёт ходимлари фаолиятининг самарали ташкил этилиши вояга етмаганлар ўртасида касалликларни эрта аниқлаш, профилактика қилишда ўта муҳим аҳамиятга эга.
Шундан келиб чиқиб, иккинчи парламент сўровида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари томонидан жойларга чиққан ҳолда ўтказилган ўрганишлар мобайнида умумтаълим мактабларида тиббий хизмат кўрсатиш талаб даражада ташкил этилмаётгани қайд этилган эди. Хусусан, таълим муассасаларига хизмат кўрсатадиган шифокор ва ўрта тиббиёт ходими, яъни мактаб ҳамшираси штати тасдиқланган нормативларга нисбатан кам ажратилгани ёки айрим умумтаълим муассасаларида умуман штат бирликлари ажратилмагани ҳолатлари мавжуд. Шунингдек, тасдиқланган штат нормативларда умумтаълим мактабларига хизмат кўрсатадиган врач лавозимлари турлари, тиббий ходимлар учун штат бирликлари қишлоқ туманларидаги мактаблар ва шаҳардаги мактаблар учун турлича миқдорларда белгилангани кўрсатиб ўтилган эди.
Бош вазир ўринбосари йўллаган жавобда умумтаълим мактабларида шифокор педиатр ва ҳамшира штатлари ажратилишида мавжуд номутаносибликлар, айрим мактабларда умуман ажратилмагани ҳолатларини бартараф этиш мақсадида амалда бўлган вақтинчалик штат бирликлари меъёрлари, умумтаълим мактабларида малакали тиббий хизмат кўрсатиш ва ягона ёндашувни жорий қилиш нуқтаи назаридан қайта кўриб чиқилаётгани маълум қилинган. Ушбу масала Давлат бюджети параметрларида соғлиқни сақлаш тизимига ажратилган маблағлар доирасида кўриб чиқилиб, ҳал этилиши таъкидланган.
Депутатлар мамлакатимизда ёш авлод таълим-тарбияси, саломатлигини сақлашга доир муҳим масала юзасидан кўтарилган ушбу парламент сўровларига Ҳукумат алоҳида эътибор қаратгани, бу борада зарур амалий чораларни кўришга киришганини ижобий баҳоладилар.
Мажлисда парламент қуйи палатаси ваколатларига тааллуқли бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилиб, тегишли қарорлар қабул қилинди.

Как ответило правительство на парламентский запрос?
На очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса депутаты обсудили ряд законопроектов, касающихся общественно-политической, культурно-просветительской жизни страны.
Отмечалось, что Узбекистан — это страна, богатая на объекты культурного наследия, древние сооружения и поселения, имеющие высокую историческую ценность. Бережное отношение и сохранение исторических объектов, воплотивших в себе многовековое прошлое нашего народа, является одним из самых важных задач сегодняшнего дня.
Именно этого касается один из вопросов, включенных в повестку дня заседания. То есть, депутаты обсудили в первом чтении проект закона «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан», предусматривающий усиление ответственности за строительство или разрушение зданий, сооружений и других объектов, не считающихся объектами материального культурного наследия без получения разрешения в особо охраняемых историко-культурных зонах и (или) зонах по своей историко-культурной ценности внесенных в Список всемирного наследия, а также в их охранных зонах.
Проект предусматривает усиление ответственности за нарушение правил охраны и использования объектов материально-культурного наследия, а также за уничтожение, разрушение или порчу объектов материального культурного наследия взятых под охрану государства.
Вместе с тем, данным проектом закона предлагается освобождение от государственных пошлин в судах Общей юрисдикции и экономических по искам, а также заявлениям внесенным ввиду охраны и разумного использования объектов материального культурного наследия, а также составление Департаментом культурного наследия и его региональными инспекциями протокола об административном правонарушении должностного лица по административным правонарушениям, связанным с нарушением законодательных актов об охране и использовании объектов материального культурного наследия и направление в суд в установленном законодательством порядке.
По мнению депутатов, принятие данного проекта послужит надежной охране объектов материального культурного наследия, исторических городов и поселений, играющих важную роль в сфере туризма Узбекистана.
Вместе с тем, на заседании были рассмотрены вопросы об ответе на парламентские запросы Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан А.Абдухакимова «О мероприятиях по коренномусовершенствованию деятельности детских центров «Баркамол авлод» и «О мерах по улучшению состояние медицинских услуг в общеобразовательных школах».
Следует отметить, что в данных парламентских запросах были подняты актуальные вопросы о воспитании молодого поколения, охране его здоровья. В частности, с учетом наличия ряда проблем и недостатков в деле дальнейшего повышения эффективности деятельности детских центров «Баркамол авлод», внимание Правительства направлено на вопросы создания эффективной системы по координации деятельности таких центров, организации современных инновационных кружков, усиления социальной защиты педагогических работников, ремонта зданий центров и укрепления их материально–технической базы, дальнейшего усиления их юридического статуса.
В ответе заместителя Премьер-министра на данный парламентский запрос сообщено, что в настоящее время разработаны нормы по оснащению центров, а также в целях улучшения их материально-технической базы, организации новых инновационных кружков на основе современных требований, поэтапного повышения заработной платы педагогических работников, системного налаживания работы по организации на базе центров школ творческих детей разработан проект постановления Президента Республики Узбекистан “О мерах по дальнейшему совершенствованию системы внешкольного образования”, что данный документ находится на стадии согласования.
Следует отметить, что эффективная организация деятельности медицинских работников в образовательных учреждениях имеет чрезвычайно важное значение в раннем выявлении, профилактике заболеваний среди несовершеннолетних.
Исходя из этого, во втором парламентском запросе констатировалось, что в ходе изучений депутатами Законодательной палаты Олий Мажлиса с выездом на места выявлено, что оказание медицинских услуг в общеобразовательных школах не организовано на требуемом уровне. В частности, выявлено, количество штата врача и среднего медперсонала, то есть школьной медсестры в образовательных учреждениях меньше относительно утвержденных нормативов или в некоторых общеобразовательных учреждениях вообще не выделены штатные единицы. Также было указано на то, что в утвержденных штатных нормативах виды должностей врачей, оказывающих медуслуги в общеобразовательных школах, штатные единицы для медицинских работников установлены в различном количестве для школ в сельских районах и городских школ.
В ответе заместителя Премьер-министра на парламентский запрос сообщено, что в целях предотвращения имеющейся диспропорции в выделении штатов врача-педиатра и медсестры в общеобразовательных школах, устранения в некоторых школах фактов отсутствия данных штатов, в настоящее время с точки зрения внедрения единого подхода и оказания в общеобразовательных школах квалифицированных медицинских услуг заново пересматриваются действующие нормы временных штатных единиц. Подчеркнуто, что данный вопрос будет рассмотрен и решен в рамках средств, выделенных в параметрах Государственного бюджета для системы здравоохранения.
Депутаты положительно оценили то, что Правительство обратило особое внимание на данные парламентские запросы, в которых подняты важные вопросы касательно образования и воспитания, укрепления здоровья молодого поколения нашей страны, и приступило к принятию необходимых практических мер в этом направлении.
На заседании также рассмотрены другие вопросы, входящие в полномочия нижней палаты парламента, приняты соответствующие постановления.