Туризмни ривожлантириш борасидаги ишлар “Ҳукумат соати”да муҳокама этилди
Жорий йилнинг 7 август куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасида депутатлар бирлашмаларининг таклифига биноан мазкур дастурнинг жойлардаги ижроси тўғрисидаги масала бўйича депутатларга ахборот бериш ва уларнинг саволларига атрофлича жавоб қайтариш учун Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раисининг ўринбосари таклиф этилди.
Туризмни ривожлантириш борасидаги ишлар  “Ҳукумат соати”да муҳокама этилди
Янги иш ўринлари яратиш, иқтисодиётни диверсификациялаш ва ҳудудларни жадал ривожлантириш, валюта тушуми, аҳолининг турмуш сифати ва даромадларини ошириш, мамлакатнинг инвестиция жозибадорлиги ва имижини яхшилаш кабилар мамлакат раҳбарияти диққат марказида турган муҳим масалалар сирасига киради. Бу каби ижтимоий-иқтисодий вазифаларнинг ҳал этилишида миллий иқтисодиётнинг энг муҳим секторларидан бири ҳисобланган туризмнинг ўрни беқиёсдир.
Айни пайтда юртимизда мазкур соҳани ривожлантириш бўйича изчил сиёсат юртилмоқда. Хусусан, Президентимизнинг 2017 йил 16 августдаги қарори билан тасдиқланган “2018-2019 йилларда туризмни ривожлантириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар дастури” мамлакатимизда туризмни жадал тараққий эттириш, аҳоли бандлигини таъминлаш, валюта тушумини кўпайтириш, инфратузилмаларни яхшилашга хизмат қилмоқда.
Йиғилишда таъкидланишича, дастурда жами 53 та тадбир кўзда тутилган бўлиб, шулардан 22 таси бажарилган, қолган 23 таси бўйича тегишли вазирлик, идоралар, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари томонидан ишлар олиб борилмоқда, 8 та тадбирнинг доимий равишда ўтказилиб борилиши назарда тутилган. Шунингдек, дастур доирасида 10 та норматив-ҳуқуқий ҳужжат қабул қилиниб, амалга оширилмоқда.
Мамлакатимиз Президентининг 2017 йил 4 декабрдаги “Ўзбекистон Республикаси консуллик йиғимлари тарифларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қарори асосида якка тартибдаги хорижий сайёҳлар учун 30 кун муддатга бериладиган ягона кириш туризм визалари жорий қилинди. Якка тартибдаги хорижий туристлар учун кириш туризм визаларини расмийлаштириш нархи учдан бир қисмга камайтирилди. Туристлар гуруҳи визасини расмийлаштириш учун гуруҳларнинг қуйи чегараси икки баробарга (10 нафардан 5 нафарга) камайтирилди.
Қўмита раиси ўринбосарининг таъкидлашича, халқаро ҳамкорликни ривожлантириш, юртимизга ташриф буюришнинг тўсиқларсиз амалга оширилишини таъминлаш борасида қатор ишлар амалга оширилмоқда. Хусусан, қўшни давлатлар билан ҳамкорликда сайёҳлик йўналишлари, шу жумладан, Буюк Ипак йўли йўналиши бўйича туристик маршрутларни ривожлантириш чоралари кўрилмоқда.
Президентимизнинг 2018 йил 4 июлдаги қарори асосида Европа ва Осиё — Тинч океани минтақаси ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларни оптималлаштириш мақсадида, республиканинг ягона географик жойлашувини инобатга олган ҳолда 101 мамлакат фуқароларига республиканинг аэропортларидан транзит саёҳатчи сифатида ҳаракатланаётганда 5 сутка мобайнида визасиз мамлакатда бўлиш имконияти берилди. Бундан ташқари, агротуризмни ривожлантириш, ҳудудлар кесимида туризм соҳасини ривожлантириш бўйича ҳам бир қатор ишлар амалга оширилди. Жумладан, бугунги кунга қадар республикамизнинг айрим ҳудудларида махсус туризм зоналари ташкил қилинмоқда. Президентимизнинг 2017 йил 5 декабрдаги Фармони асосида “Чорвоқ” эркин туристик зонаси, Вазирлар Маҳкамасининг “Сурхондарё вилоятида туризм соҳасини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори доирасида Бойсун, Сариосиё ва Шеробод кичик туризм зоналари ташкил этилди.
Қўмита раиси ўринбосари томонидан билдирилганидек, миллий сайёҳлик маҳсулотларини ички ва ташқи бозорларда тарғиб қилиш борасида мамлакатимизнинг туризм салоҳиятини хорижий йирик туризм бозорларида тарғиб қилиш доирасида “Дам олиш дунёси – 2017” халқаро туризм кўргазмаси ва қатор тақдимот тадбирлари ташкил этилган. Хорижий мамлакатлар элчилари, Европа тикланиш ва тараққиёт ҳамда Жаҳон банкининг, шунингдек Ғарбнинг йирик ОАВ – “BBC”, “CNN” ва “Euronews” вакиллари билан 20 тадан ортиқ учрашувлар ўтказилди. Қатор халқаро туризм форумлари ва кўргазмалари, жумладан Мадрид, Берлин, Москва, Остона, Токио, Париж, Измир шаҳарларида ташкил этилган йирик тадбирларда қўмита мутасаддилари иштирок этди.
Мамлакатимизнинг 40 дан ортиқ туризм ташкилотларига Испания, Польша, Латвия, Корея Республикаси, Малайзия, Туркия, Индонезия каби мамлакатларнинг туроператорлари билан ҳамкорлик келишувлари ўрнатишларига кўмаклашилди. Жаҳон ҳамжамиятини мамлакатимизнинг туризм салоҳияти тўғрисида хабардор қилиш мақсадида 19 та давлатнинг (Бельгия, Буюк Британия, Испания, Италия, Хитой, Россия, Туркия, Япония ва б.) ОАВ вакилларининг Ўзбекистонга ташрифи ташкил этилди.
“Ҳукумат соати” доирасида бўлиб ўтган савол-жавоблар чоғида мамлакатимизда туризмни ривожлантириш борасида синовдан ўтган илғор халқаро тажрибани ўрганиб, амалиётга татбиқ этиш, янги сайёҳлик йўналишларини очиш, фойдаланилмаётган имониятларни ишга солиш, инфратузилмаларни халқаро талаблар асосида яхшилаш, бир сўз билан айтганда, мафтункор юртимизга жаҳон сайёҳлари оқимини кенгайтириш масаласига эътиборни кучайтириш лозимлиги қайд этилди. Ушбу соҳага оид қонун ҳужжатларини бугунги кун талабларидан келиб чиқиб, янада такомиллаштириш зарурлиги таъкидланди. Хусусан, “Туризм тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни лойиҳасини такомиллаштириш бўйича таклиф ва мулоҳазалар муҳокама этилди ва ушбу ҳужжат лойиҳасини Олий Мажлис Қонунчилик палатасига киритиш зарурлиги таъкидлаб ўтилди.
Тадбирда Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раисининг ўринбосари депутатларнинг “2018-2019 йилларда туризмни ривожлантириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар дастури”нинг жойлардаги ижроси, қўлга киритилаётган натижалар билан бир қаторда йўл қўйилаётган камчиликлар борасидаги саволларига жавоб қайтарди.
Йиғилиш якунида мазкур соҳадаги ишлар юзасидан самарали парламент назоратини олиб боришга келишиб олинди.

Работа в сфере развития туризма обсуждена на «Правительственном часе»
7 августа текущего года в Законодательной палате Олий Мажлиса по инициативе депутатских объединений для информирования депутатов по вопросу исполнения данной программы на местах и предоставления обстоятельных ответов на их вопросы был приглашен заместитель председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма.
Ð¢ÑƒÑ€Ð¸Ð·Ð¼Ð½Ð¸ ривожлантириш борасидаги ишлар  “Ҳукумат соати”да муҳокама этилди
Создание новых рабочих мест, диверсификация экономики и ускоренное развитие регионов, увеличение валютных поступлений, повышение качества жизни и доходов населения, рост инвестиционной привлекательности и имиджа страны относятся к ряду важных вопросов, находящихся в центре внимания руководства страны. В решении таких социально-экономических задач значительна роль туризма, являющегося одним из важнейших секторов национальной экономики.
В настоящее время в стране осуществляется последовательная политики по развитию данной сферы. В частности, утвержденная постановлением Президента страны от 16 августа 2017 года “Программа первоочередных мер по развитию туризма на 2018-2019 годы” служит ускоренному развитию туризма в нашей стране, обеспечению занятости населения, увеличению валютных поступлений, улучшению инфраструктуры.
Как отмечалось на заседании, в программе предусмотрены 53 мероприятия, из них выполнены 22, по остальным 23 – соответствующими министерствами, ведомствами, органами государственной власти на местах ведется определенная работа, предусмотрено проведение на постоянной основе 8 мероприятий. Также в рамках программы приняты 10 нормативно-правовых актов.
В соответствии с постановлением Президента страны от 4 декабря 2017 года «О внесении изменений и дополнений в тариф консульских сборов Республики Узбекистан», для индивидуальных иностранных туристов внедрены единые въездные туристические визы сроком на 30 дней. Стоимость оформления для индивидуальных иностранных туристов въездных туристических виз уменьшена на одну треть. При оформлении визы нижний предел туристической группы уменьшен в два раза (с 10 до 5 человек).
По словам заместителя председателя Комитета, осуществляется ряд мер в деле развития международного сотрудничества, обеспечения беспрепятственного осуществления визитов в нашу страну. В частности, принимаются совместные с соседними государствами меры по развитию туристических направлений, в том числе, туристических маршрутов по Великому Шелковому пути.
На основе постановления Президента страны от 4 июля 2018 года в целях оптимизации торгово-экономических связей между Европой и Азиатско-Тихоокеанским регионом, с учетом единственного географического расположения республики для граждан 101 стран при передвижении в качестве транзитного туриста в аэропортах республики создана возможность безвизового пребывания в стране в течение 5 суток. Кроме того, осуществлен ряд мер по развитию агротуризма, туристической сферы в разрезе регионов. В частности, в настоящее время на некоторых территориях республики создаются специальные туристические зоны. На основе Указа Президента страны от 5 декабря 2017 года создана свободная туристическая зона «Чарвак», в рамках постановления Кабинета Министров «О мерах по развитию туристской сферы в Сурхандарьинской области» – малые туристские зоны Байсун, Сариосиё и Шерабад.
Как подчеркнул заместитель председателя Комитета, в целях пропаганды на зарубежных крупных туристических выставках туристского потенциала нашей страны в деле популяризации национального туристического продукта на внутреннем и внешнем рынках организованы международная туристическая выставка «Мир отдыха – 2017» и ряд мероприятий-презентаций. Проведены более 20 встреч с послами зарубежных стран, представителями Европейского банка реконструкции и развития, Всемирного банка, а также таких крупных западных СМИ, как «BBC», «CNN» и «Euronews». Представители Комитета приняли участие в ряде международных туристических форумах и выставках, в частности, проведенных в городах Мадрид, Берлин, Москва, Астана, Токио, Париж, Измир.
Оказано содействие более 40 отечественным туристическим организациям в установлении связей и достижении договоренностей о сотрудничестве с туроператорами таких государств, как Испания, Польша, Латвия, Республика Корея, Малайзия, Турция, Индонезия. В целях информирования мировой общественности о туристическом потенциале нашей страны организован визит в Узбекистан представителей СМИ 19 государств (Бельгия, Великобритания, Испания, Италия, Китай, Россия, Турция, Япония и др.).
В ходе вопросов и ответов, прозвучавших в рамках «Правительственного часа», говорилось о необходимости изучения и внедрения в практику передового зарубежного опыта в целях дальнейшего развития сферы туризма в нашей стране, усиления внимания вопросам открытия новых туристических направлений, задействования неиспользованных возможностей, улучшения инфраструктур на основе международных стандартов, одним словом, усиления потока иностранных туристов в нашу неповторимую страну. Подчеркивалась необходимость дальнейшего совершенствования законодательства сферы, исходя из требований сегодняшнего дня. В частности, обсуждены мнения и предложения по совершенствования проекта закона Республики Узбекистан «О туризме» в новом редакции, отмечалась необходимость внесения данного законопроекта в Законодательную палату Олий Мажлиса.
В мероприятии заместитель председателя Государственного комитета по развитию туризма наряду с исполнением на местах и результатами «Программы первоочередных мер по развитию туризма на 2018-2019 годы», а также ответил на вопросы депутатов касательно допускаемых просчетов и недостатков.
По итогам заседания решено продолжить проведение парламентского контроля за проводимой в данной сфере работой.