Президент қарорининг ижроси «Ҳукумат соати»да муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 6 сентябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси фаолиятида таркиб топган янги анъанага мувофиқ «Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Регламенти тўғрисида»ги ҳамда «Парламент назорати тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунларига асосан «Ҳукумат соати» ўтказилди.
Депутатларнинг ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳа аҳволини ўрганиш юзасидан олиб борган ишлари ҳамда жойларда аҳоли томонидан кўтарилган масалалардан келиб чиқиб, қуйи палатадаги депутатлар бирлашмалари таклифларига кўра, «Ҳукумат соати»да кўриб чиқиш учун Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 21 апрелдаги «2017-2021 йилларда маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш тизимини тубдан такомиллаштириш ва ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорининг жойлардаги ижроси ҳақида»ги масала киритилди.
Мазкур масала юзасидан депутатлар саволларига атрофлича жавоб бериш учун Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитасининг мутасадди раҳбарлари таклиф этилди.
“Ҳукумат соати”да таъкидланганидек, давлатимиз раҳбарининг мазкур қарори ижроси доирасида қўмитанинг ҳудудий органлари ҳузурида 13 та “Тоза ҳудуд” давлат унитар корхонаси ва уларнинг 172 та туман (шаҳар) филиаллари ташкил этилди.
Туман ва шаҳар ободонлаштириш бошқармалари тасарруфида бўлган 1 403 та махсус техника, 1 102 та чиқинди йиғиш майдончаси, 6 131 та чиқинди контейнери ва 160 та полигон “Тоза ҳудуд” корхоналари балансига ўтказиб берилди. Натижада республика бўйича 5 мингдан ортиқ янги иш ўринлари яратилди. 2018 йил якунига қадар яна қўшимча 608 та иш ўрни ташкил қилинади.
Депутатлар таъкидлаб ўтганидек, ана шу ижобий ишлар баробарида ўз ечимини кутаётган камчилик ва муаммоли масалалар ҳам мавжуд. Уларни бартараф этиш борасида мамлакатимиз Президентининг 2018 йил 18 майдаги «Маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори муҳим қадам бўлди.
Мазкур ҳужжат билан 2019-2021 йилларда “Тоза ҳудуд” ДУКларнинг моддий–техник базасини янада мустаҳкамлаш мақсадида давлат бюджети маблағлари ҳисобидан молиялаштирилиши кўзда тутилган бир қатор манзилли дастурлар тасдиқланди. Уларга мувофиқ, 3 623 дона маиший чиқинди контейнери ва 732 дона махсус техника харид қилиш, шунингдек, чиқинди йиғишга мўлжалланган 644 та янги намунавий майдончани қуриш, қаттиқ маиший чиқиндилар учун мўлжалланган 143 та полигонни тартибга келтириш кўзда тутилган.
Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси раиси мамлакатимиз Президенти қарорининг ижроси юзасидан берган ахборотидан сўнг депутатларнинг қатор бошқа саволларига жавоблар қайтарди.
Хусусан, депутатлар бугунги кунда «Тоза ҳудуд» ДУК туман (шаҳар) филиалида зарур техникалар етишмаётгани, қўшимча равишда қаттиқ ва суюқ маиший чиқиндиларни олиб чиқувчи, чиқинди юклаш ва текислаш техникаларига эҳтиёж мавжудлиги, шартномалар ва чиқиндиларни олиб чиқиб кетиш графиклари, махсус автотранспорт воситаларининг бир тумандан иккинчисига чиқиндиларни ташиш учун сафарбар қилиниши, ёқилғи-мойлаш маҳсулотлари билан етарли даражада таъминлангани билан қизиқдилар.
Жойлардаги ўрганишлар чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиб кетиш бўйича кўрсатилаётган хизматлар учун тарифлар ҳар туманда ҳар хил эканини кўрсатаётгани қайд этилди. Депутатлар ушбу тарифларни белгилаш бўйича ягона ёндашувни ишлаб чиқиш масаласига ҳам эътибор қаратдилар.
Тадбир якунида Қонунчилик палатаси қўмиталарига мазкур соҳага оид амалдаги қонун ҳужжатларини ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини такомиллаштириш юзасидан таклифлар ишлаб чиқиш тавсия этилди. Шу билан бирга, мазкур йўналишдаги ишлар юзасидан самарали парламент назоратини таъминлашга келишиб олинди.

На «Правительственном часе» депутаты обсудили исполнение постановления Президента
6 сентября нынешнего года в соответствии с законами «О Регламенте Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан» и «О парламентском контроле» в нижней палате парламента состоялся «Правительственный час».
Депутатские объединения по итогам изучений хода социально-экономического развития регионов, отраслей экономики и социальной сферы, а также с учетом поднятых в ходе выездных встреч населением проблем внесли на рассмотрение палаты вопрос об исполнении на местах Постановления Президента от 21 апреля 2017 года «О мерах по кардинальному совершенствованию и развитию системы обращения с отходами на 2017-2021 годы».
Ответственные лица Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды подробно ответили на вопросы депутатов.
Как отмечалось в ходе «правительственного часа», в рамках исполнения данного постановления главы государства при территориальных органах комитета создано 13 государственных унитарных предприятий «Тоза худуд» и 172 их районных (городских) филиала.
Находившиеся в распоряжении районных и городских управлений благоустройства 1 403 единиц специального оборудования, 1 102  пункта для сбора мусора, 6 131 мусорный контейнер и 160 полигонов переведены на баланс предприятий «Тоза худуд». В результате в республике создано более пяти тысяч рабочих мест. К концу 2018 года будет обеспечена занятость еще 608 граждан.
Как отметили депутаты, наряду с положительными результатами имеются также некоторые недостатки и упущения. Постановление Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы обращения с бытовыми отходами» от 18 мая 2018 года стал важным шагом в данном направлении.
Данным документом утвержден ряд целевых программ, финансируемых из Государственного бюджета, с целью дальнейшего укрепления материально-технической базы ГУП «Тоза худуд» в 2019 — 2021 годах. Предусмотрена закупка 3 623 контейнеров и 732 единицы специального оборудования, а также строительство 644 образцовых пунктов, упорядочение 143 полигонов для хранения твердых бытовых отходов.
После представленной информации Председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды по исполнению указа Президента страны ответил на вопросы депутатов.
В частности, депутаты подчеркнули, что в районном (городском) филиале ГУП «Тоза худуд» есть потребность в необходимой технике, в том числе по вывозу твердых и жидких бытовых отходов, для погрузки и выравнивания отходов. По мнению парламентариев, важно увеличить число контрактов и выработать четкие графики вывоза отходов, мобилизовать автотранспортные средства для перевозки отходов из одного района в другой, повысить уровень обеспечения в достаточной мере горюче-смазочными материалами.
Отмечалось, что проведенные на местах изучения показывают, что тарифы за услуги по сбору и вывозу отходов различны в каждом районе. Депутаты подчеркнули важность разработки единого подхода к определению этих тарифов.
В завершении мероприятия комитетам Законодательной палаты рекомендовано разработать предложения по совершенствованию действующего законодательства и правоприменительной практики в этой сфере. Кроме того, решено наладить эффективный парламентский контроль за реализацией реформ в данном направлении.