Электр энергетика соҳасини янада ривожлантириш масалалари таҳлил этилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 3 октябрь куни электр энергетикасидаги ишлар аҳволини чуқур таҳлил қилиш, соҳани янада ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирларни белгилашга бағишланган йиғилиш ўтказди.
– Электр энергетикаси иқтисодиётнинг “мотори” бўлиб, ижтимоий-иқтисодий ривожланишни, умуман ҳаётни бу соҳасиз тасаввур этиб бўлмайди, – деди Шавкат Мирзиёев. – Мамлакатимизда жами 14 минг мегаватт электр энергияси ишлаб чиқариш қувватлари мавжуд бўлиб, шундан 86 фоизи иссиқлик электр станциялари ҳиссасига тўғри келади.
Бироқ, иссиқлик электр станциялари қувватларининг 84 фоизи қарийб ярим аср аввал ишга туширилган бўлиб, мавжуд қувватлар бор-йўғи 83 фоизга ишламоқда.
Ривожланган давлатларда 1 киловатт энергия ишлаб чиқариш учун 240-260 грамм ёқилғи сарфланса, мамлакатимиздаги айрим станцияларда 2 баробар кўп ёқилғи сарфланади.
Иқтисодиёт тармоқлари ривожланиши натижасида электр энергиясига бўлган талаб 2030 йилга бориб 20 минг мегаваттга етади.
Мамлакатимизда электр энергияси асосан табиий газни ёқиш эвазига ишлаб чиқарилади. Газ ресурслари чекланган бугунги шароитда 2030 йилга бориб уни янада кўпроқ сарфлаш – тикланмайдиган табиий ресурсларнинг жуда катта миқдорини увол қилиш, яъни арзонга ёқиш деганидир.
– Атом электр станциясининг ишга туширилиши ёқилғи сарфини қисқартириш бўйича революцион ечимлардан бири бўлади, бироқ бунинг учун ҳали 8-10 йил керак. Шунинг учун мавжуд муаммоларни тезроқ бартараф этиш ва тармоқни тубдан ривожлантириш, энг муҳими, қисқа даврда тизимда сезиларли ижобий ўзгаришларни таъминлаш керак, – деди Президентимиз.
Йиғилишда 2030 йилга бориб қўшимча талаб этиладиган 12,5 минг мегаватт қувватларни яратиш чорасини кўриш, жумладан, буғ-газ қурилмалари, атом электр станцияси, гидро-электрстанция қуриш ва мавжудларини модернизация қилиш, Сирдарё, Тошкент, Навоий, Тахиатош иссиқлик электр станцияларидаги энергоблокларни янгилаш, шунингдек давлат-хусусий шерикчиликни электр энергияси тизимига жорий қилиш орқали зарур бўладиган қувватларни қоплаш бўйича вазифалар белгиланди.
Шунингдек 3,9 минг мегаваттли буғ-газ ва газ-турбина қурилмаларини ҳамда Ангрен шаҳрида ва Сурхондарё вилоятида кўмирда ишловчи иссиқлик электр станциялари, қуёш ва шамол электр станцияларини қуриш чораларини кўриш  бўйича Инвестиция қўмитаси, “Ўзбекэнерго” жамиятига тегишли топшириқлар берилди.
Йиғилишда электр энергияси ишлаб чиқариш янги объектларини қуришни жадаллаштириш бўйича тегишли вазифалар белгиланди.
Шунинг учун, келгуси йилдан электр энергияси сотишдан тушадиган маблағларнинг 15 фоизини инвестиция лойиҳаларини молиялаштириш ва кредитларни қайтариш учун йўналтириш лозимлиги таъкидланди.
Молия вазирлиги, Инвестиция қўмитаси ва Ўзбекэнерго акциядорлик жамиятига лойиҳаларни молиялаштириш манбаларини аниқлаш бўйича топшириқлар берилди.
– Тизимда модернизация ва реконструкция ишлари учун ушбу соҳага давлат-хусусий шериклик асосида хусусий секторни жалб қилишни тақозо қилмоқда.
Лекин, на норматив-хуқуқий база ва на техник инфратузилма бунга тайёр эмас. Мисол учун, ҳанузгача хусусий корхоналар томонидан ишлаб чиқарилган электр энергиясини энерготизимга қабул қилиш масаласи ҳал этилмаган.
Оддий мисол, Туркияда 60 фоиз, Кореяда 20 фоиз электр энергияси хусусий корхоналар томонидан ишлаб чиқарилади, – деди Президентимиз.
Иқтисодиёт вазирлиги, Молия вазирлиги, Давлат рақобат қўмитаси ва Ўзбекэнерго акциядорлик жамиятига жалб қилинган халқаро экспертлар хулосалари асосида хусусий секторни соҳага жалб қилиш, шу жумладан давлат-хусусий шериклик механизмининг ҳуқуқий, институционал, технологик асослари ишлаб чиқилишини таъминлаш бўйича топшириқ берилди.
Йиғилишда фойдаланиш муддати 30 йилдан ошган тармоқларнинг улуши 62 фоизни ташкил этаётгани, тақсимловчи тармоқларда линияларнинг 57 фоизи ва 39,6 мингта трансформатор пунктлари янгиланиши зарурлигига алоҳида эътибор қаратилди.
2017–2021 йиллар учун белгиланган Дастурга асосан жорий йилда 34 минг километр электр узатиш тармоқлари ва 7 минг та трансформатор пунктларида, 2019 йилда 7 минг километр электр узатиш тармоқлари ва 2 минг та трансформаторларни модернизация қилиш лозим.
Шунинг учун Ўзбекистон тикланиш ва тараққиёт жамғармаси, Молия вазирлиги, Иқтисодиёт вазирлиги ва Ўзбекэнерго акциядорлик жамиятига Дастурда белгиланган тадбирларни барқарор молиялаштириш манбалари билан таъминлаш юзасидан топшириқ берилди.
“Ўзбекэнерго” жамиятининг инвестиция мажбуриятларини бажариш мақсадида уни молиявий мустаҳкамлаш бўйича тегишли чораларни кўриш топширилди. Шу жумладан, Ўзбекэнерго жамиятининг Тикланиш ва таррақиёт жамғармасига 2019-2021 йилларда асосий қарзни қайтариш муддатларини 3 йилга узайтириш бўйича енгилликлар бериш масаласи ҳам кўриб чиқилди.
Етказилган электр энергияси бўйича қарздорликларни ундириш самарадорлигини янада ошириш зарурлиги таъкидланди. Мажбурий ижро бюроси электр энергияси бўйича қарздорликни камайтириш бўйича кўрилаётган чоралар натижадорлигини янада ошириши кераклиги қайд этилди.
Энергия ресурсларини автоматлаштирилган ҳисобини юритиш тизимини жорий қилиш пайсалга солиб келинаётгани танқид қилинди.
Мисол учун мазкур тизимни Бухоро, Жиззах ва Самарқанд вилоятларида жорий этиш бўйича чет эл компанияси билан имзоланган шартноманинг қиймати қайта кўриб чиқилиши муносабати билан уни амалга ошириш тасдиқланган режа-жадвалдан 15 ойга кечикгани қайд этилди.
Бу борада Ўзбекэнерго, Инвестициялар бўйича давлат қўмитасига Бухоро, Жиззах ва Самарқанд вилоятларидаги 1,4 млн нафар истеъмолчиларни автоматлаштирилган тизимга улаш ишларини жадаллаштириш зарурлиги таъкидланди.
Бошқа ҳудудларда 2019-2021 йилларда Осиё тараққиёт банки кредитлари ҳисобидан автоматлаштирилган тизимни жорий этиш, автоматик бошқарув тизимининг ягона марказини ташкил этиш, келгуси 3 йилда 5,6 млн дона замонавий электр ҳисоблагичларни ўрнатиш бўйича топшириқ берилди.
Президентимиз қўшни давлатлар энергия тизимларига транзит хизмати кўрсатиш, бунинг учун қўшни давлатлар билан музокараларни йўлга қўйиб, республиканинг транзит ва экспорт салоҳиятидан унумли фойдаланиш бўйича йўл харитаси ишлаб чиқилиши бўйича тегишли вазирлик ва мутасаддиларга топшириқ берди.
Энергия ишлаб чиқарувчи янги  қувватларни яратиш учун замонавий технологиялардан фойдаланиш, қайта тикланувчи энергия манбаларини кенг жорий этиш “Ўзбекэнерго” жамиятининг асосий вазифаси бўлиши зарурлиги таъкидланди.
Соҳани жадал ривожлантириш бўйича муҳим вазифалар белгилаб берилди. Электр энергетика соҳаси фаолиятини тубдан такомиллаштириш зарурлиги таъкидланди.

Рассмотрены вопросы дальнейшего развития электроэнергетики
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3 октября провел совещание, посвященное глубокому анализу состояния дел в электроэнергетике, определению дополнительных мер по развитию отрасли.
– Электроэнергетика является “мотором” экономики, невозможно представить без нее социально-экономические развитие, нашу жизнь в целом, – сказал Шавкат Мирзиёев. – В нашей стране имеются мощности для выработки в общей сложности 14 тысяч мегаватт энергии, 86 процентов которых приходятся на тепловые электростанции.
Однако 84 процента мощностей тепловых электростанций были введены в строй почти полвека назад, действующие мощности загружены лишь на 83 процента.
Если в развитых государствах на выработку 1 киловатта энергии расходуется 240-260 грамм топлива, то на некоторых станциях нашей страны топлива расходуется вдвое больше.
В результате развития отраслей экономики потребность в электричестве к 2030 году достигнет 20 тысяч мегаватт.
В нашей стране электроэнергия производится в основном за счет сжигания природного газа. К 2030 году объемы сжигания газа еще более вырастут, что в условия ограниченности этого ресурса будет означать пустую трату огромного количества этого невозобновляемого источника энергии.
– Введение в строй атомной электростанции станет революционным решением в сокращении расхода топлива, однако на это понадобится еще 8-10 лет. Поэтому необходимо скорее устранить имеющиеся проблемы и кардинально развивать отрасль, самое важное, обеспечить заметные положительные изменения в этой системе в короткие сроки, – сказал Президент.
На совещании определены задачи по требуемым мерам создания дополнительных мощностей для выработки 12,5 тысячи мегаватт к 2030 году, в частности строительству парогазовых установок, атомной электростанции, гидроэлектростанций, модернизации существующих мощностей, обновлению энергоблоков Сырдарьинской, Ташкентской, Навоийской, Тахиаташской теплоэлектростанций, а также внедрению механизмов государственно-частного партнерства в отрасль.
Государственному комитету по инвестициям, АО “Узбекэнерго” поручено принять меры по строительству парогазовых и газотурбинных установок мощностью 3,9 тысячи мегаватт, угольных ТЭС, солнечных и ветряных электростанций в городе Ангрене и Сурхандарьинской области.
На совещании определены соответствующие задачи по ускорению строительства новых объектов по выработке электроэнергии.
В связи с этим указано на необходимость направления начиная со следующего года 15 процентов поступающих от продажи электроэнергии средств на финансирование инвестиционных проектов и погашение кредитов.
Министерству финансов, Государственному комитету по инвестициям и акционерному обществу "Узбекэнерго" поручено выявить источники финансирования проектов.
– Реализация задач по модернизации и реконструкции в системе требует привлечения в сферу частного сектора на основе государственно-частного партнерства.
Однако необходимые для этого нормативно-правовая база и техническая инфраструктура не готовы. К примеру, все еще не решен вопрос приема в энергосистему электроэнергии, произведенной частными предприятиями.
К примеру, 60 процентов электроэнергии в Турции и 20 процентов в Корее производятся частными предприятиями, – сказал Президент.
Министерствам экономики и финансов, Госукомконкуренции и акционерному обществу "Узбекэнерго" поручено привлечь в отрасль частный сектор на основе заключений международных экспертов, а также обеспечить разработку правовых, институциональных, технологических основ механизма государственно-частного партнерства.
Особое внимание на совещании уделено тому, что доля сетей со сроком эксплуатации более 30 лет составляет 62 процента, 57 процентов линий на распределительных сетях и 39,6 тысячи трансформаторных пунктов нуждаются в обновлении.
В соответствии с программой, рассчитанной на 2017–2021 годы, в текущем году требуется провести модернизацию 34 тысяч километров линий электропередачи и 7 тысяч трансформаторных пунктов, в 2019 году - 7 тысяч километров линий и 2 тысяч трансформаторов.
В связи с этим Фонду реконструкции и развития Узбекистана, министерствам финансов и экономики, АО "Узбекэнерго" даны поручения по обеспечению определенных в программе мероприятий источниками стабильного финансирования.
Поручено принять соответствующие меры по укреплению финансового потенциала АО “Узбекэнерго” для выполнения им своих инвестиционных обязательств. Также рассмотрен вопрос предоставления "Узбекэнерго" преференции в виде продления на три года срока погашения им основного долга перед Фондом реконструкции и развития в 2019-2021 годах.
Отмечалась необходимость дальнейшего повышения эффективности взыскания задолженности за поставленную электроэнергию. Указано, что Бюро принудительного исполнения должно еще более повысить результативность принимаемых мер по снижению задолженности за электроэнергию.
Подвергнуто критике затягивание внедрение системы автоматизированного учета энергоресурсов.
Так, в результате пересмотра стоимости договора, заключенного с иностранной компанией по внедрению данной системы в Бухарской, Джизакской и Самаркандской области, выполнение соответствующих работ запаздывает на 15 месяцев от срока, указанного в утвержденном графике.
В связи с этим отмечалось, что  АО "Узбекэнерго" и Государственному комитету по инвестициям следует ускорить работы по подключению к автоматизированной системе 1,4 миллиона потребителей в Бухарской, Джизакской и Самаркандской областях.
Даны поручения по внедрению автоматизированной системы и в других регионах в 2019-2021 годах за счет кредитов Азиатского банка развития, созданию единого центра автоматизированного управления системой, установке в следующие три года 5,6 миллиона современных электросчетчиков.
Президент нашей страны поручил соответствующим министерствам и ответственным лицам наладить оказание услуг по транзиту энергосистемам соседних государств, провести соответствующие переговоры, разработать "дорожную карту" по эффективному использованию транзитного и экспортного потенциала страны.
Отмечалось, что использование современных технологий при создании новых энергогенерирующих мощностей, широкое внедрение возобновляемых источников энергии должны стать основными задачами АО “Узбекэнерго”.
Определены важные задачи по ускоренному развитию отрасли. Отмечалась необходимость кардинального совершенствования отечественной электроэнергетики.