Энди суднинг ҳал қилув қарорлари интернетга жойлаштирилади
​​​​​​​2019 йил 6 февраль куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Унда мамлакат ҳаётининг турли соҳаларида амалга оширилаётган ислоҳотларни ҳуқуқий жиҳатдан таъминлашга қаратилган бир қатор қонун лойиҳалари кўриб чиқилди.
Мажлис аввалида депутатлар “Жаҳон банки ва Халқаро молия корпорациясининг “Doing business” йиллик ҳисоботида Ўзбекистон Республикасининг рейтингини янада яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар қабул қилиниши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг Иқтисодий процессуал кодексига қўшимча ва ўзгартишлар киритиш тўғрисида”ги қонун лойиҳасини атрофлича муҳокама қилдилар.
Президентимизнинг 2018 йил 13 июлдаги тегишли қарори ижросини таъминлаш мақсадида ишлаб чиқилган ушбу лойиҳага биноан, иқтисодий ишлар бўйича суд муҳокамаларида ошкораликни таъминлаш мақсадида Иқтисодий процессуал кодексига суднинг қонуний кучга кирган ҳал қилув қарорларини (ёпиқ суд мажлисларида чиқарилган ҳал қилув қарорлари бундан мустасно) тарафларнинг розилиги билан Ўзбекистон Республикаси Олий суди расмий веб-сайтида эълон қилиниши шартлигига доир нормалар киритилмоқда.
Таъкидланганидек, бугунги кунда суд муҳокамаларида ошкоралик уни видеоконференцалоқа режимида ўтказиш, онлайн тарзида ҳам узатиш ҳамда аудио ёки видеоёзувга олиш йўли билан таъминланмоқда. Суд муҳокамаларида очиқлик ва ошкораликни таъминлашдаги кейинги қадам эса, суднинг ҳал қилув қарорларини интернет тармоғида, шу жумладан, Олий суднинг расмий веб-сайтида эълон қилиш ҳисобланади.
Шунингдек, мазкур қонун лойиҳаси Иқтисодий процессуал кодексига иқтисодий судлар томонидан даъво суммаси кам миқдорда бўлган низоларни соддалаштирилган тартибда кўриш тўғрисидаги нормалар киритишни ҳам назарда тутади. Унга кўра, солиқ тўловчининг солиқ қарзини унинг мол-мулкига қаратиш талаби бўйича, агар даъво суммаси юридик шахслар учун энг кам ойлик иш ҳақининг 20 бараваридан, якка тартибдаги тадбиркорлар учун энг кам ойлик иш ҳақининг 5 бараваридан ошмаган миқдорда бўлса, даъво ариза бўйича ишни соддалаштирилган тартибда кўрилишини белгилаш таклиф қилинмоқда.
Қонунчилик ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитаси томонидан қонун лойиҳасини иккинчи ўқишга тайёрлаш давомида лойиҳанинг таклиф этилган номи ўзгартирилди, 4 та янги норма киритилди, 3 та норма чиқариб ташланди. Муҳокамалар давомида лойиҳанинг деярли барча нормаси таҳририй тузатилди.
Депутатларнинг фикрича, қонунчиликка киритилаётган бу каби янгиликлар суд ишларини юритиш тизимига соддалаштирилган тартиб-таомилларни жорий қилиш, ишларни тезкорлик билан кўриб чиқиш, муайян турдаги низолар бўйича ҳал қилув қарорларини кузатиб бориш имконини беради. Энг муҳими, Жаҳон банки ва Халқаро молия корпорациясининг “Бизнес юритиш” йиллик ҳисоботида Ўзбекистон кўрсаткичларини янада яхшилашга хизмат қилади.
Маълумки, бугунги кунда мамлакатимизда барча соҳадаги ислоҳотларни амалга оширишда парламент ва ҳукуматнинг ўзаро ҳамкорлиги муҳим ўрин тутади. Шундан келиб чиқиб, парламентда қабул қилинаётган қонунларнинг сифатли тайёрланиши ҳамда бу борада қонунчилик ва ижро ҳокимияти ўртасидаги масалаларни тезкорлик билан ҳал этиш мақсадида Вазирлар Маҳкамасининг Олий Мажлисдаги ваколатли вакили лавозими жорий қилинган эди.
Мажлисда депутатлар томонидан муҳокама этилган муҳим масалалардан бири ана шу ваколатли вакил институти жорий қилиниши муносабати билан бир қатор қонунларга қўшимча ва ўзгартишлар киритишни назарда тутувчи қонун лойиҳаси ҳисобланади.
Қайд этилганидек, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисидаги ваколатли вакили лавозимининг жорий этилиши муносабати билан, 2018 йилнинг 23 июлида “Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси тўғрисида”ги Қонунга тегишли қўшимчалар киритилган. Ушбу қонун Вазирлар Маҳкамасининг Олий Мажлисдаги ваколатли вакилининг ҳуқуқий мақомини қонун даражасида мустаҳкамлашга, ҳукуматнинг парламент палаталари билан ҳамкорлигининг ташкилий-ҳуқуқий механизмларини янада такомиллаштиришга, унинг қонун ижодкорлиги жараёнида самарали иштирокини таъминлашга қаратилган.
Шундан келиб чиқиб, мазкур лойиҳа билан парламент фаолиятини тартибга солувчи бошқа бир қатор қонун ҳужжатларига тегишли қўшимча ва ўзгартишлар киритилмоқда.
Депутатларнинг қизғин муҳокамасидан ўтган навбатдаги масала эса, «Халқаро меҳнат ташкилотининг Халқаро меҳнат нормалари қўлланилишига кўмаклашиш учун уч томонлама маслаҳатлашувлар тўғрисидаги 144-сон конвенциясини (Женева, 1976 йил 21 июнь) ратификация қилиш ҳақида»ги қонун лойиҳаси бўлди.
Ушбу лойиҳа Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 20 августдаги қарори билан тасдиқланган “Йўл харитаси”га биноан ишлаб чиқилган.
Муҳокамалар чоғида айтиб ўтилганидек, Халқаро меҳнат ташкилоти (ХМТ)нинг 144-сон конвенцияси тадбиркорлар ва меҳнат қилувчиларнинг эркин, мустақил ташкилотлар ташкил этишга бўлган ҳуқуқларини мустаҳкамловчи ХМТ конвенциялари, хусусан, Ўзбекистон Республикаси ратификация қилган 87-сон ва 98-сон конвенциялар қоидаларидан келиб чиқади. Унинг мақсади ХМТ фаолиятига оид масалалар, жумладан, мазкур ташкилотнинг конвенцияларини ратификация қилиш ва уларни қўллаш мақсадида ваколатли давлат органи томонидан кўрилган чора-тадбирлар хусусида мазкур орган тарафидан ХМТга йиллик маълумотларни тақдим этиш юзасидан давлат ҳокимияти органлари, тадбиркорлар ҳамда меҳнат қилувчилар вакиллари ўртасида миллий даражадаги уч томонлама маслаҳатлашувлар самарадорлигини таъминлашдан иборат.
139 та давлат, хусусан, Арманистон, Беларусь, Озарбайжон, Россия, Тожикистон, Қирғизистон, Қозоғистон каби МДҲ мамлакатлари қўшилган мазкур конвенциянинг ратификация қилиниши халқаро меҳнат стандартларини миллий қонун ҳужжатларига жорий этишга, ХМТ ва бошқа халқаро ташкилотлар билан алоқаларда Ўзбекистоннинг ижобий имижини шакллантиришга кўмаклашади.
Шундан сўнг депутатлар «Фуқароларнинг репродуктив саломатлигини муҳофаза қилиш тўғрисида»ги қонун лойиҳасини биринчи ўқишда кўриб чиқдилар.
Таъкидлаш жоизки, мазкур қонун лойиҳаси бир гуруҳ депутатлар томонидан қонунчилик ташаббуси асосида ишлаб чиқилган бўлиб, аҳолининг репродуктив саломатлигини муҳофаза қилиш, бепуштликнинг олдини олиш ва даволаш соҳасидаги ижтимоий муносабатларни тартибга солишни назарда тутади. Лойиҳада соғлом оилани шакллантириш, замонавий тиббий технологиялардан фойдаланиш, аёлларнинг репродуктив саломатлигини таъминлашда уларни ҳомиладор бўлгунга қадар, ҳомиладорлик пайтида, туғиш ва туғишдан кейинги даврда даволашнинг замонавий услубларини қўллаш каби масалалар ўз ифодасини топган.
Муҳокамалар чоғида қайд этилганидек, ушбу қонуннинг қабул қилиниши фуқароларнинг репродуктив ҳуқуқларини таъминлашга, бепуштликни самарали даволаш, фуқароларнинг ота-она бўлишига, оилада бахт ва фаровонликка эришишига пойдевор яратади. Фуқароларга юқори технологияларга асосланган сифатли ва юқори малакали тиббий хизмат олиш имкониятини оширади, шунингдек, хусусий тиббиётни янада ривожлантиришнинг ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлайди. Энг муҳими, мамлакатимизнинг барқарор ривожланишида муҳим ижтимоий аҳамият касб этган оила мустаҳкамлигини таъминлашга ёрдам беради.
Қизғин баҳс-муноза, муҳокама ва тортишувлардан сўнг қонун лойиҳалари қабул қилинди.
Мажлисда, шунингдек, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ваколатига тааллуқли бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилди.

Станет обязательным опубликование судебных решений в сети интернет
6 февраля 2019 года состоялось очередное пленарное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан. В нем рассмотрен ряд важных законопроектов, направленных на правовое сопровождение осуществляемых в стране в различных сферах последовательных реформ.
Эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналари фаолияти қониқарлими?
В начале заседания депутаты подробно рассмотрели проект закона «О внесении дополнений и изменений в Экономический процессуальный кодекс Республики Узбекистан в связи с принятием дополнительных мер по улучшению рейтинга Республики Узбекистан в ежегодном отчете Всемирного банка и Международной финансовой корпорации «Doing business».
Согласно данному законопроекту, разработанному во исполнение соответствующего Постановления Президента Республики Узбекистан от 13 июля 2018 года, в целях обеспечения гласности судебного разбирательства по экономическим делам вносятся в Экономический процессуальный кодекс нормы об обязательности опубликования на официальном веб-сайте Верховного суда Республики Узбекистан вступивших в законную силу судебных решений с согласия сторон (за исключением решений, вынесенных в закрытых судебных заседаниях).
Как было отмечено, на сегодняшний день гласность судебного разбирательства обеспечивается путем проведения ее в режиме видеоконференцсвязи и аудио- или видеозаписи судебного заседания. Следующим шагом открытости и гласности судебного разбирательства явится опубликование решения суда в сети интернет, в том числе на официальном веб-сайте Верховного суда.
Также данный законопроект предусматривает внесение в Экономический процессуальный кодекс нормы о рассмотрении экономическими судами дел по спорам с небольшой суммой иска в  упрощенном порядке. Согласно ему, с требованием об обращении взыскания налоговой задолженности на имущество налогоплательщика предлагается установить, что в порядке упрощенного производства подлежат рассмотрению дела по исковым заявлениям, если цена иска не превышает в отношении юридических лиц 20, в отношении индивидуальных предпринимателей 5 минимальных размеров заработной платы.
В ходе подготовки ко второму чтению законопроекта со стороны Комитета по законодательству и судебно-правовым вопросам изменено предложенное наименование проекта, внесены 4 новые нормы, 3 нормы - исключены. В ходе обсуждений также внесены редакционные поправки почти всех норм.
По мнению депутатов, введение в судопроизводство упрощенного порядка позволит оперативно рассмотреть дела, обеспечить исполнение судебного акта, упростить процедуру рассмотрения таких дел. Самое главное, послужит повышению показателей Узбекистана в отчете Всемирного банка и Международной финансовой корпорации «Ведение бизнеса».
Известно, в нынешнее время в осуществлении в стране реформ во всех сферах важное значение имеет взаимодействие парламента и правительства. Исходя из того, в целях качественной подготовки принимаемых парламентом законов и оперативного решения вопросов между законодательной и исполнительной властью была введена должность полномочного представителя Кабинета Министров в Олий Мажлисе.
На заседании одним из обсужденных депутатами важных вопросов стал проект закона, предусматривающий внесение дополнений и изменений в ряд законов в связи с внедрением данного института полномочного представителя.
Подчеркивалось, что в связи с введением должности полномочного представителя Кабинета Министров в парламенте, 23 июля 2018 года были внесены соответствующие дополнения в Закон «О Кабинете Министров Республики Узбекистан». Данный закон направлен на установление правового статуса Полномочного представителя Кабинета Министров в Олий Мажлисе, совершенствование организационно-правовых механизмов взаимодействия правительства с палатами Олий Мажлиса, повышение эффективности его участия в законотворческом процессе.
Исходя из этого, в соответствии с законопроектом будут внесены соответствующие дополнения и изменения в другие законодательные акты, регулирующие деятельность парламента.
Очередной обсужденный депутатами вопрос - это законопроект «О ратификации Конвенции Международной организации труда №144 о трехсторонних консультациях для содействия применению международных трудовых норм (Женева, 21 июня 1976 года)».
Данный проект был разработан в соответствии с «Дорожной картой», утвержденной Постановлением Президента Республики Узбекистан от 20 августа 2018 года.
Как было отмечено в ходе заседания, Конвенция №144 исходит из положений конвенций Международной организации труда (МОТ), закрепляющих права предпринимателей и трудящихся на создание свободных, независимых организаций, в частности, Конвенции №87 и Конвенции №98, которые ратифицированы Республикой Узбекистан.
Целью его является обеспечение эффективности трехсторонних консультаций на национальном уровне между органами государственной власти, представителями предпринимателей и трудящихся, по вопросам, относящимся к деятельности МОТ, в частности, по ратификации конвенций МОТ, представления в ней ежегодных докладов компетентного органа государства относительно принятых им мер для применения ратифицированных конвенций МОТ.
Наряду с этим констатировалось, что ратификация 139 государствами Конвенции №144, в том числе из СНГ – Арменией, Азербайджаном, Беларусью, Казахстаном, Кыргызстаном, Россией, Таджикистаном способствует дальнейшей имплементации международных трудовых стандартов в национальное законодательство, формированию положительного имиджа Узбекистана в отношениях с МОТ и другими международными организациями.
Затем депутаты рассмотрели законопроект «Об охране репродуктивного здоровья граждан» в первом чтении.
Необходимо отметить, что данный проект закона разработан на основе законодательной инициативы группы депутатов, предусматривает охрану репродуктивного здоровья населения, регулирование социальных отношений в сфере предупреждения бесплодия и лечения. В проекте отражены вопросы формирования здоровой семьи, применения современных медицинских технологий и методов лечения в обеспечении репродуктивного здоровья женщин.
Как было подчеркнуто в процессе обсуждений, принятие данного законопроекта создаст фундамент в обеспечении репродуктивных прав граждан, эффективном лечении бесплодия, стать родителями, обрести семейное счастье и благополучие. Предоставит гражданам возможность на получение качественных и высококвалифицированных медицинских услуг, основанных на высоких технологиях, а также укрепит правовые основы дальнейшего развития частной медицины. Самое главное, поможет укреплению семьи, которая имеет важную социальную значимость в устойчивом развитии страны.
После активных обсуждений и прений законопроекты были приняты.
На заседании также рассмотрены и другие вопросы, входящие в полномочия Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.