2019-2025 йилларда Ўзбекистон Республикаси аҳолисининг руҳий саломатлигини муҳофаза қилиш хизматини ривожлантириш концепциясини тасдиқлаш тўғрисида​
​Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори
Ўтган вақт мобайнида аҳолининг руҳий саломатлигини муҳофаза қилиш миллий хизматини такомиллаштириш, руҳий ҳолати бузилишидан азият чекувчи шахсларни аниқлаш, даволаш ва реабилитация қилиш бўйича соғлиқни сақлаш тизимининг барча даражаларида муайян ишлар амалга оширилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 16 мартдаги “Психиатрия ёрдами кўрсатиш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–3606-сон қарорига мувофиқ аҳолига психиатрия ёрдами кўрсатиш тизимини янада такомиллаштириш, психиатрия муассасаларини замонавий тиббиёт ускуналари билан жиҳозлаш (қўшимча жиҳозлаш), шунингдек, республика психиатрия муассасалари биноларини қуриш ва реконструкция қилиш дастурлари бажарилмоқда.
Жумладан, “психиатрия” йўналиши бўйича давлат грантлари асосида магистратурага қабул квоталари оширилди, олий тиббий таълим муассасаларининг психиатрия кафедраларида фундаментал, амалий ва инновацион илмий-тадқиқот ишлари фаоллашди. Илк бор руҳий хасталикларга ташхис қўйиш ва даволаш бўйича хусусий тиббиёт ташкилотлари томонидан кўрсатиладиган хизматлар рўйхати тасдиқланди.
Аҳолининг руҳий саломатлигини муҳофаза қилиш, сифатли психиатрия ёрдами кўрсатишни ташкил этиш, руҳий ҳолат бузилишининг олдини олиш, ташхис қўйиш ва даволаш тизимини янада ривожлантириш мақсадида:
2019-2025 йилларда Ўзбекистон Республикаси аҳолисининг руҳий саломатлигини муҳофаза қилиш хизматини ривожлантириш концепцияси (кейинги ўринларда – Концепция) 1-иловага мувофиқ;
2019-2025 йилларда Ўзбекистон Республикаси аҳолисининг руҳий саломатлигини муҳофаза қилиш хизматини ривожлантириш концепциясини 2019-2020 йилларда амалга ошириш бўйича комплекс чора-тадбирлар (кейинги ўринларда – Комплекс чора-тадбирлар) 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2. Қуйидагилар Концепциянинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
руҳий ҳолати бузилган шахслар манфаатлари йўлида маъмуриятчилик сифатини ошириш, психиатрия хизмати биландавлат ва нодавлат ташкилотлар ўртасида самарали ҳамкорликтизимини шакллантириш;
аҳолига психиатрия ёрдами кўрсатиш тизимини инновацион ривожлантириш, руҳий хасталикларнинг олдини олиш, уларга ташхис қўйиш ва даволаш бўйича илғор технологияларни амалиётга жорий этиш, ушбу соҳадаги илғор хорижий тажрибани ўрганиш ва татбиқ этиш;
аҳолига психиатрия ёрдами кўрсатиш соҳасида хусусий тиббиёт амалиёти ривожланишини рағбатлантириш;
руҳий ҳолат бузилиши аломатларига эга бўлган инсонларга нисбатан салбий қарашларнинг шаклланиши ва уларнинг камситилишига йўл қўймаслик, руҳияти бузилган шахслар ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатлари амалга оширилиши учун тенг шарт-шароитларни таъминлаш;
руҳий саломатликни муҳофаза қилиш масалаларида аҳолининг хабардорлик даражасини ошириш, руҳий ҳолати бузилган шахсларга нисбатан нотўғри тасаввурларга барҳам бериш;
ёрдамга муҳтож бўлган аҳолининг барча ёшдаги гуруҳларини психиатрия ёрдами билан қамраб олиш, руҳий ҳолати бузилган шахсларни аниқлаш, даволаш ва реабилитация қилиш бўйича сифатли тиббий хизматлардан фойдаланиш имкониятларини ошириш;
аҳолининг руҳий саломатлигини муҳофаза қилиш хизматини соғлиқни сақлашнинг бирламчи бўғини билан интеграция қилиш;
аҳолининг руҳий саломатлигини муҳофаза қилиш соҳасидаги кадрлар салоҳиятини мустаҳкамлаш;
психиатрия ёрдамини кўрсатишда, айниқса, республика ҳудудларида идоралараро мультидисциплинар бригада иши моделини жорий этиш;
психиатрия ёрдамини кўрсатувчи амалдаги муассасалар негизида фаол терапияга ва кенг кўламли даволаш-реабилитация комплекс тадбирлари ўтказишга, кундалик врачлар кузатувида бўлишга муҳтож бўлган, бироқ куну тун психиатрия стационарига жойлаштирилиши шарт бўлмаган руҳий ҳолати бузилиши зўраядиган ёки компенсацияси бузиладиган шахслар учун кундузги стационарлар фаолиятини ташкил этиш;
психиатрия ёрдамини кўрсатувчи муассасалар моддий-техник базасини янада мустаҳкамлаш, уларни реконструкция қилиш ва замонавий тиббиёт ускуналари билан жиҳозлаш (қўшимча жиҳозлаш).
3. Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги ва Инновацион соғлиқни сақлаш миллий палатасининг Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги лавозимлари рўйхатига “Ўзбекистон Республикаси Бош психиатри” ва “Ўзбекистон Республикаси Бош суицидологи” лавозимларини киритиш тўғрисидаги таклифи қабул қилинсин.
4. Руҳий ҳолати бузилган шахслар уларга психиатрия ёрдами кўрсатилиши вақтида давлат тизими доирасида бепул юридик ёрдам олиш ҳуқуқига эга эканлиги белгилаб қўйилсин.
5. Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги (А.К.Шодмонов):
психиатрия ёрдамини олиш имконияти, унинг самарадорлиги ва сифатини ошириш, руҳий ҳолатлар бузилишининг ижтимоий ва иқтисодий юкини камайтириш, шунингдек, аҳолининг кўрсатилаётган даволаш-диагностика ва тиббий-реабилитация ёрдамидан тўлиқ қониқиш ҳосил қилишига эришиш мақсадидааҳолининг руҳий саломатлигини муҳофаза қилиш хизмати фаолиятини янада мақбуллаштириш юзасидан таъсирчан чоралар кўрсин;
Ўзбекистон Республикаси Инновацион соғлиқни сақлаш миллий палатаси билан биргаликда бирламчи тиббий-санитария ёрдами муассасалари амалиётига руҳий ҳолатлар бузилишига ташхис қўйиш ва уларни даволаш клиник протоколларини жорий этсин;
руҳий ҳолати бузилган шахсларни замонавий юқори самарали дори воситалари билантаъминлаш бўйича чоралар кўрсин;
иш вақтини хронометраждан ўтказиш орқали аҳолига психиатрия ёрдами кўрсатишда иштирок этадиган мутахассислар иш ҳажми нормативларини келгусида штат нормативларига ўзгартишлар киритган ҳолда қайта кўриб чиқсин;
Концепция ва Комплекс чора-тадбирлар ижроси тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига ҳар чоракда ахборот тақдим этган ҳолда, уларнинг сифатли ва ўз вақтида ижро этилиши устидан мониторинг ўтказилишини таъминласин;
Концепция ва Комплекс чора-тадбирлар ижросига, шунингдек, аҳоли руҳий саломатлигини муҳофаза қилишга доир долзарб масалалар муҳокамасига бағишланган ахборот-таҳлилий шарҳларни мунтазам тайёрлаш ва оммавий ахборот воситаларида эълон қилиш юзасидан чоралар кўрсин.
6. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикасининг “Психиатрия ёрдами тўғрисида”ги қонуни лойиҳасини тайёрлаш ва киритишда аҳолининг руҳий саломатлигини муҳофаза қилиш соҳасидаги ваколатли давлат органлари функциялари ҳамда ваколатлари аниқ чегараланишини назарда тутсин.
7. Қуйидагиларга:
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари А.А.Абдуҳакимовга – Концепция ва Комплекс чора-тадбирларни ижро этиш юзасидан масъул вазирликлар ва идоралар фаолиятини самарали ташкил этиш ва мувофиқлаштириш;
масъул вазирликлар, идоралар ва бошқа ташкилотлар раҳбарларига – Концепция ва Комплекс чора-тадбирларда назарда тутилган тадбирларни ўз вақтида бажариш;
илмий-тадқиқот ва таълим муассасалари раҳбарларига – фундаментал
ва амалий фанлар ривожланишини таъминлаш, шунингдек, аҳоли руҳий саломатлигини муҳофаза қилиш хизмати учун юқори малакали кадрлар тайёрлаш юзасидан шахсий жавобгарлиги кўрсатиб ўтилсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ва Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси оммавий ахборот воситаларида мазкур қарор мақсадлари ва вазифаларини, шунингдек, Концепция ва Комплекс чора-тадбирлар ижросининг боришини ёритиш бўйича мақолалар ва мавзуга доир телекўрсатувлар ташкил этсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
10. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари А.А.Абдуҳакимов зиммасига юклансин.

О мерах по совершенствованию системы оказания специализированной фтизиатрической и пульмонологической помощи​
​В республике проводится целенаправленная работа по охране здоровья населения и защите от туберкулезной инфекции, профилактике распространения туберкулеза и неспецифических заболеваний легких, сохранению устойчивой санитарно-эпидемиологической ситуации.
Вместе с тем наблюдается рост больных с экологически-опосредованными заболеваниями органов дыхания, особенно хронической обструктивной болезнью легких, не проводится донозологическая ранняя скрининговая функциональная диагностика респираторной патологии.
Отсутствие на должном уровне интеграции фтизиатрической и пульмонологической служб не позволяет эффективно внедрять в практику современные методы диагностики и лечения респираторных заболеваний.
Не отвечает современным требованиям система подготовки и повышения квалификации кадров по специальностям «фтизиатрия» и «пульмонология», в результате чего отмечается низкая укомплектованность региональных учреждений квалифицированными специалистами по фтизиохирургии, фтизиоурологии, фтизиоортопедии, фтизиоофтальмологии, фтизиогинекологии, фтизиопедиатрии, а также специалистами-пульмонологами.
Недостаточный уровень материально-технической базы фтизиатрических учреждений, нехватка медицинского оборудования и техники негативно сказываются на своевременном, полном и качественном оказании медицинской помощи больным туберкулезом и неспецифическими заболеваниями легких.
В целях дальнейшего совершенствования системы оказания фтизиатрической и пульмонологической помощи, а также усиления мер по обеспечению благополучной санитарно-эпидемиологической обстановки в стране и укрепления ресурсного потенциала учреждений данной системы:
1. Определить основными задачами Министерства здравоохранения Республики Узбекистан по противодействию распространению туберкулеза и неспецифических заболеваний легких:
осуществление постоянного анализа и мониторинга региональной эпидемиологической обстановки, прогнозирования тенденций распространения туберкулеза, в том числе его лекарственно-устойчивых форм, а также неспецифических заболеваний легких;
качественное улучшение лабораторной диагностики туберкулезаи возбудителей неспецифических заболеваний легких;
проведение комплексной профилактики туберкулеза и неспецифических заболеваний легких на основе внедрения инновационных методов, организацию диагностики и лечения латентных форм туберкулеза, лиц, подверженных повышенному риску заражения туберкулезом, а также контактирующих с больными лекарственно-устойчивым туберкулезом;
обеспечение координации научных исследований по фундаментальным, прикладным и инновационным проектам, направленным на профилактику, своевременную диагностику и лечение туберкулеза и неспецифических заболеваний легких;
организацию интеграции мероприятий по противодействию распространению туберкулеза с программами по лечению ВИЧ/СПИДа, охране здоровья матери и ребенка в контексте всеобщего доступа к качественным медицинским услугам на уровне первичной медико-санитарной помощи.
Комплекс мер по противодействию распространению туберкулеза и неспецифических заболеваний легких в 2019–2021 годах (далее –Комплекс мер) согласно приложению № 1;
Программу мер по реконструкции зданий фтизиатрических учреждений в 2020–2021 годах согласно приложению № 2;
Программу мер по оснащению фтизиатрических учреждений современным диагностическим, лечебным и реанимационным оборудованием в 2020–2021 годах согласно приложению № 3;
Программу мер по оснащению противотуберкулезных санаториев современным реабилитационным, диагностическим и лабораторным оборудованием в 2020–2021 годах согласно приложению № 4.
Министерству инвестиций и внешней торговли совместно с Министерством здравоохранения и Министерством иностранных дел Республики Узбекистан принять необходимые меры по привлечению льготных кредитов (займов), грантов зарубежных государств и международных финансовых институтов для реализации Комплекса мер и программ мер, утверждаемых настоящим постановлением.
3. Согласиться с предложением Министерства здравоохранения, Министерства высшего и среднего специального образования и Министерства экономики и промышленности Республики Узбекистан о поэтапной организации с 2019/2020 учебного года в Ташкентской медицинской академии и в последующем в других высших медицинских образовательных учреждениях подготовки кадров в магистратуре по специальности «Пульмонология».
Установить, что с 2019/2020 учебного года подготовка кадров в магистратуре и клинической ординатуре по специальностям «Фтизиатрия» и «Пульмонология» осуществляется только на основе государственного гранта.
4. Министерству здравоохранения Республики Узбекистан:
в срок до 1 апреля 2019 года определить обоснованный контингент лиц, подверженных повышенному риску заражения туберкулезом, в целях проведения иммунодиагностики;
в срок до 1 мая 2019 года утвердить обновленные организационно-штатные структурыРеспубликанского специализированного научно-практического медицинского центра фтизиатрии и пульмонологии и его региональных центров в пределах ежегодно предусматриваемых бюджетных средств по отрасли «Здравоохранение»;
в срок до 1 мая 2019 года утвердить порядок оказания медицинской помощи по профилю пульмонология, предусматривающий объем оказываемых медицинских услуг на республиканском, областном и районном (городском) уровнях, стандарты оснащения кабинета пульмонолога, организацию деятельности отделений пульмонологии с определением функциональных обязанностей специалистов;
в срок до 1 июня 2019 года совместно с Министерством финансов внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по организации диагностики и лечения латентного туберкулеза, выявленного у лиц, указанных в абзаце втором настоящего пункта, а также определению источников финансирования данных мероприятий;
совместно с Министерством инновационного развития, Министерством инвестиций и внешней торговли, Министерством экономики и промышленности и Государственным комитетом по экологии и охране окружающей среды в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по созданию и развитию производства качественных средств диагностики, противотуберкулезных препаратов и средств индивидуальной защиты;
совместно с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан на основе критического изучения учебных программ и нагрузки в высших медицинских образовательных учреждениях принять меры поперепрофилированию кафедр «Фтизиатрия» медицинских высших образовательных учреждений в кафедры «Фтизиатрия и пульмонология».
5. Национальной палате инновационного здравоохранения совместно с Министерством здравоохранения Республики Узбекистан в срок до 1 сентября 2019 года разработать современные клинические руководства и протоколы, стандарты качества диагностики и лечения туберкулеза и неспецифических заболеваний легких, а также материально-технического оснащения фтизиатрических учреждений.
6. Министерству финансов Республики Узбекистан при формировании параметров Государственного бюджета Республики Узбекистан ежегодно предусматривать необходимые ассигнования на обеспечение фтизиатрических учреждений средствами иммунодиагностики и противотуберкулезными препаратами.
7. Указать на персональную ответственность:
заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Абдухакимова А.А. – за действенную координацию министерств и ведомств по надлежащему исполнению возложенных задач, а также регулярное рассмотрение хода реализации настоящего постановления;
заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Ж.А. – за своевременное и полное выделение необходимых средств на реализацию мероприятий, предусмотренных настоящим постановлением;
министра здравоохранения Республики Узбекистан Шадманова А.К. – за своевременную и качественную реализацию мероприятий, предусмотренных настоящим постановлением, в том числе организацию своевременного ввода в эксплуатацию зданий фтизиатрических учреждений и туберкулезных санаториев, а также их оснащение современным оборудованием.
8. Агентству информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан, Национальной телерадиокомпании Узбекистана и Министерству здравоохранения Республики Узбекистан на системной основе проводить информационно-просветительскую работу среди населения по вопросам профилактики, ранней диагностики, лечения туберкулеза и неспецифических заболеваний легких.
9. Министерству здравоохранения совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
10. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш., советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Абдухакимова А.А.