Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Бирлашган Араб Амирликларига расмий ташрифи доирасида 26 март куни Дубай шаҳрида БАА Вице-президенти, Бош вазири, Дубай амири Шайх Муҳаммад бин Рошид Ол Мактум билан музокара ўтказди.
Амирликларнинг энг йирик шаҳри Дубай инсоният илмий-техник тараққиётининг энг илғор ютуқларини ўзида мужассам этган. Масалан, дунёнинг саккизинчи мўъжизаси, деб эътироф этилаётган Palm Islands сунъий ороллари инсон қўли билан яратилган энг йирик архипелаг бўлиб, ўзининг миқёси ва кўркамлиги билан ҳайратга солади. Бу ерда муҳташам меҳмонхоналар жойлашган. Сайёрамиздаги энг баланд осмонўпар бино - Burj Khalifa эса 11 кўрсаткич бўйича Гиннес рекордлар китобига кирган.
Дубайда дунёдаги энг узун автоматлаштирилган метро тизими ва усти ёпиқ пиёдалар ўтиш йўлаги мавжуд. Саҳрода жойлашганига қарамай, шаҳарда жаҳоннинг энг йирик гуллар боғи барпо этилган. Бу ердаги пляжлар энг тоза деб тан олинган. Шаҳарга бир йилда ўртача салкам 16 миллион киши ташриф буюриши бежиз эмас. Дубай бошқа соҳа ва йўналишларда ҳам кўплаб рекордларни забт этган.
Буларнинг барчаси очиқлик ва табиий бойликлардан оқилона фойдаланиш сиёсати туфайлидир. Дубайнинг жадал ижтимоий-иқтисодий тараққиётига кўп жиҳатдан шаҳар ва амирлик ҳокими Шайх Муҳаммад бин Рошид Ол Мактумнинг ғоялари кучли туртки бўлди.
Ўзбекистон ҳам дунёга очилмоқда. Мамлакатимиз жадал ва изчил ривожланиш йўлидан бормоқда, бу жараёнда жаҳон тажрибасини ўрганиш, шунингдек, хорижий ҳамкорлар билан инновацион, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва бошқа соҳаларда фаол ҳамкорлик қилиш муҳим ўрин тутади.
Кўп қиррали ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Шайх Муҳаммад бин Рошид Ол Мактум билан “Заабил” саройида бўлиб ўтган учрашувининг асосий мавзуси бўлди.
БАА Вице-президенти, Бош вазири давлатимиз раҳбарини самимий қутлаб, кеча Абу-Дабида мамлакатларимиз ўртасида эришилган келишувлардан мамнун эканини таъкидлади. Дубай амири ўз тараққиётининг янги босқичига чиққан Ўзбекистон билан кўп қиррали алоқаларни мустаҳкамлашдан манфаатдорлигини билдирди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев кўрсатилган меҳмондўстлик ва истиқболли қўшма лойиҳалар қўллаб-қувватланаётгани учун самимий миннатдорлик билдирди ҳамда Ўзбекистон Бирлашган Араб Амирликлари, жумладан, Дубай амирлиги билан дўстликка асосланган муносабатларни мустаҳкамлашга тайёр эканини қайд этди.
Ишонч руҳида ўтган суҳбатда қатор соҳаларда шериклик ва тажриба алмашишни кенгайтириш йўллари, турли даражаларда янги алоқалар ўрнатиш масалалари муҳокама қилинди.
Музокаралардан сўнг имзоланган ҳужжатлар билан алмашиш маросими бўлиб ўтди. Қўшма инвестицион компания ташкил этиш тўғрисида шартнома, Самарқанд шаҳри инфратузилмасини модернизация қилиш ва замонавий агрокластер ташкил этиш тўғрисида битимлар, қишлоқ хўжалиги ва логистика соҳаларида ҳамкорлик қилиш бўйича икки томонлама ҳужжатлар шулар жумласидан.

Шавкат Мирзиёев встретился с Вице-президентом, Премьер-министром ОАЭ
В рамках официального визита в Объединенные Арабские Эмираты Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 марта в Дубае провел переговоры с Вице-президентом, Премьер-министром ОАЭ, эмиром Дубая Шейхом Мухаммадом бин Рашидом Аль Мактумом.
В этом крупнейшем городе Эмиратов воплощены последние достижения научно-технического прогресса человечества в различных сферах. К примеру, часто называемые восьмым чудом света искусственные острова Palm Islands являются самым большим в мире рукотворным архипелагом, впечатляют своей масштабностью, ослепительной красотой. Здесь находятся высочайшие и самые роскошные отели. А крупнейший на планете небоскреб Burj Khalifa вошел в Книгу рекордов Гиннеса сразу по 11 показателям.
В Дубае созданы самые длинные в мире автоматизированная система метрополитена и крытый пешеходный переход. Несмотря на пустынный климат, здесь разбит крупнейший на свете великолепный парк цветов. Местные пляжи признаны чистейшими в мире: не зря этот город принимает в среднем почти 16 миллионов посетителей в год. Немало рекордов побил Дубай и в других сферах и направлениях.
Все эти достижения стали возможными благодаря политике открытости и рационального использования природных богатств. А одним из главных вдохновителей социально-экономического бума Дубая стал правитель эмирата Шейх Мухаммад бин Рашид Аль Мактум.
Узбекистан открывается миру. Взят курс на ускоренное динамичное развитие, и в этом немаловажен мировой опыт, как, впрочем, и активное взаимодействие с зарубежными партнерами в инновационной, торгово-экономической, инвестиционной и других областях.
Углубление многопланового сотрудничества стало основной темой сегодняшней встречи Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Шейхом Мухаммадом бин Рашидом Аль Мактумом, которая состоялась во Дворце «Заабиль».
Вице-президент, Премьер-министр ОАЭ, тепло приветствовав главу нашего государства, отметил удовлетворенность достигнутыми накануне на переговорах в Абу-Даби договоренностями между двумя странами. Правитель эмирата Дубай подчеркнул заинтересованность в укреплении многогранных связей с Узбекистаном, который вступил в новую стадию своего развития.
Шавкат Мирзиёев, в свою очередь, выразил слова искренней признательности за радушный прием и поддержку перспективных совместных проектов, отметил готовность Узбекистана наращивать отношения дружбы с ОАЭ и эмиратом Дубай в частности.
В ходе доверительной беседы обсуждены пути дальнейшего расширения практического сотрудничества и обмена опытом в ряде сфер, налаживания новых контактов на различных уровнях.
После переговоров состоялась церемония обмена подписанными документами. В их числе договор о создании совместной инвестиционной компании, соглашения о модернизации инфраструктуры в городе Самарканде и организации современного агрокластера, двусторонние документы о сотрудничестве в области сельского хозяйства и логистики.