Туризм, қайта тикланувчи энергия манбалари, давлат-хусусий шериклик қонун билан тартибга солинади
2019 йил 16 апрель куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Унда депутатлар мамлакат ижтимоий-сиёсий, социал-иқтисодий ҳаётининг турли соҳаларида амалга оширилаётган ислоҳотларни ҳуқуқий жиҳатдан таъминлашга қаратилган бир қатор қонун лойиҳаларини муҳокама қилдилар.
Парламент вакиллари дастлаб «Туризм тўғрисида»ги қонун лойиҳасини учинчи ўқишда кўриб чиқдилар. Таъкидлаш жоизки, Олий Мажлис қуйи палатасининг шу йил 2 апрелда бўлиб ўтган мажлисида мазкур лойиҳа “Туризм тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги қонун лойиҳаси кўринишида иккинчи ўқишда қизғин муҳокамаларда кўриб чиқилган эди. Унда депутатлар томонидан билдирилган фикр, муҳокама ва таклифларнинг асосий мақсад-моҳияти амалдаги “Туризм тўғрисида”ги қонунга қарийб етмиш фоиз ўзгартиш ва қўшимчалар киритилаётгани, туризмга эндиликда иқтисодиётнинг стратегик мақоми берилганидан келиб чиқиб, лойиҳа учинчи ўқишга “Туризм тўғрисида”ги янги қонун сифатида тайёрланди. Унда белгиланган 21 та асосий тушунчадан 9 таси, масалан, “туристик хизматлар буюртмачиси”, “жойлаштириш воситаси”, “туристик фаолият” каби тушунчалар тегишли моддаларга сингдирилди ва асосий тушунчалар сирасидан чиқариб ташланди. Лойиҳа қатор янгиликлар, янги атамалар ва тушунчаларга бой бўлгани учун Қонунчилик палатасининг Норматив-ҳуқуқий атамалар комиссиясида қонун ижодкорлари, мутахассислар ва тилшунослар иштирокида яна бир бор муҳокамадан ўтказилиб, юридик атамалар ва тил қоидаларига тўлиқ мувофиқлаштирилди.
Бир гуруҳ депутатлар томонидан қонунчилик ташаббуси ҳуқуқи асосида киритилган «Қайта тикланувчи энергия манбалари тўғрисида»гиқонун лойиҳаси ҳам муҳокамаларга бой бўлди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистоннинг ривожланиши учун қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш мамлакатнинг энергетик, экологик ва иқтисодий хавфсизлиги мақсадларида, шунингдек, республика энергетикасининг барқарор ривожланиши учун ўта муҳим аҳамиятга эга. Айниқса, қайта тикланувчи энергетика чекка, тоғли ва узоқ ҳудудларнинг энергия таъминотида иқлим шароитимизга мос қуёш ресурслари, кичик гидроэнергетика, шамол ресурслари, биомасса ва геотермал энергия иқтисодий асосланган энергия манбаи бўлиб хизмат қилади.
Муҳокамалар чоғида қайд этилганидек, айни соҳадаги муносабатларни тартибга солиш борасида қатор норматив ҳужжатлар, тегишли қарорлар қабул қилинган, кенг қамровли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Ушбу соҳада алоҳида қонуннинг қабул қилиниши эса, аввало, қайта тикланувчи энергия манбаларини янада кенг ривожлантириш ва жорий этишга йўналтирилган норматив-ҳуқуқий базани, соҳадаги ишлар учун қонуний асос, кафолат яратиш орқали чет эллик инвесторларнинг ишончини қозониш ҳамда манфаатларини таъминлашга хизмат қилади. Шунингдек, иқтисодиёт тармоқларида, ижтимоий соҳаларда энергия самарадорлигини ҳамда ёқилғи-энергетика балансини, мамлакат энергетика хавфсизлигини таъминлаш, соҳада давлат сиёсатининг устувор йўналишларини ва мажмуавий чора-тадбирларини тизимли мустаҳкамлашга кўмаклашади.
Қонун лойиҳаси биринчи ўқишдаги муҳокамаларда билдирилган асосий эътирозлар — ҳаволаки нормалар бартараф этилди, соҳанинг ваколатли органи аниқ белгиланди.
Мажлисда муҳокамаси қизғин кечган масалалардан яна бири «Давлат-хусусий шериклик тўғрисида»ги қонун лойиҳаси бўлди. Қайд этилганидек, мазкур лойиҳа мамлакатимизда давлат-хусусий шерикликнинг ҳуқуқий асосини яратиш, халқаро амалиётга мувофиқ, давлат-хусусий шериклик бўйича лойиҳаларни тайёрлаш ҳамда амалга ошириш бўйича ягона қоида ва тартиботни ўрнатишни кўзда тутади. Лойиҳанинг қабул қилиниши чет эл инвестицияларни янада кенг жалб этиш, истиқболли лойиҳаларни халқаро тажриба асосида амалга оширишга имкон беради. Бундан ташқари, қўшимча иш ўринлари яратилишига, давлат-хусусий шериклик жараёнларига жалб қилинадиган соҳаларда мутахассисларнинг малакасини юксалтиришга кўмаклашади.
Мазкур қонун лойиҳа муҳокамалари мобайнида сиёсий партияларнинг парламент қуйи палатасидаги фракциялари ўзларининг қатъий муносабатини баён этди. Жумладан, Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати — Ўзбекистон Либерал-демократик партияси (ЎзЛиДеП) фракцияси аъзоларининг фикрича, юртимизда иқтисодиётни либераллаштириш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар, институционал ислоҳотлар инвестиция муҳитини яхшилашга, хорижий ва маҳаллий инвесторлар сонининг ортиб боришига кўмаклашиши баробарида, анъанавий равишда давлат тасарруфида ва бошқарувида бўлган иқтисодиёт тармоқлари, ижтимоий соҳада тўпланиб қолган муаммо ҳамда камчиликлар давлат-хусусий шериклик тизимини жорий этишни жадаллаштириш юзасидан муҳим чоралар кўришни тақозо этмоқда.
Лойиҳа ЎзЛиДеПнинг бозор ислоҳотларини чуқурлаштириш, иқтисодиётни либераллаштириш ва рақобатдошлигини ошириш борасидаги устувор вазифаларига тўлиқ мос келади.
«Миллий тикланиш» демократик партияси фракцияси аъзолари қонун лойиҳаси хусусида фикр юритар экан, унинг қабул қилиниши Ўзбекистонда давлат-хусусий шерикликнинг мустаҳкам ҳуқуқий асосини яратишига ишонч билдирди. Хорижий инвестицияларни кенг жалб қилиш, халқаро тажриба асосида лойиҳаларни амалга оширишга имкон яратишини маълум қилди. Бундан ташқари, қонун лойиҳаси қўшимча иш ўринлари очилишига, давлат-хусусий шериклик жараёнларига жалб этиладиган мутахассисларнинг билим ва маҳорат даражасини оширишга ёрдам бериши қайд этилди. Ушбу партия сайловолди дастурида айни йўналишда белгиланган устувор мақсад-вазифаларга тўла мос келадиган ушбу қонун лойиҳасида давлат-хусусий шерикликнинг мақсад ва мезонлари, амал қилиш муддати, таъсир этиш соҳалари, шартнома томонлари ҳамда институционал механизми аниқ белгилангани баён қилинди.
Қонуни лойиҳаси Ўзбекистон ХДП фракцияси томонидан ҳам партиянинг дастурий мақсадларидан келиб чиққан ҳолда, чуқур таҳлил қилинди. Таъкидланганидек, ушбу қонун лойиҳаси ижтимоий соҳа объектларини қуриб, фойдаланишга топшириш борасидаги кўплаб муаммолар ечимига ҳам хизмат қилади. Ўз навбатида, фракция аъзолари лойиҳанинг Ўзбекистон ХДП Сайловолди дастуридаги вазифалар билан ҳамоҳанглигидан келиб чиқиб, уни қўллаб-қувватлашини билдирди. Шу билан бирга, фракция аъзолари томонидан давлат-хусусий шериклик муносабатлари давлат манфаатларини ҳисобга олиб, ҳар томонлама мақбул шартларда, адолатли бўлиши юзасидан қонун лойиҳасини такомиллаштириш бўйича қатор таклифлар илгари сурилди.
Ўзбекистон “Адолат” СДП фракцияси аъзоларининг нуқтаи назарига кўра, лойиҳада акс этган масалалар мазкур партиянинг дастури ва мақсадларига мос келади. Фракция вакиллари давлат томонидан аҳоли даромадини изчиллик билан кўпайтириш бўйича амалга оширилаётган сиёсатни қўллаб-қувватлаган ҳолда, ижтимоий шериклик муносабатларини мустаҳкамлаш, бизнес тузилмаларининг ижтимоий масъулиятини янада ошириш, давлат ва хусусий сектор ўртасида ўзаро манфаатли алоқаларни мустаҳкамлаш ҳамда бу борада қонунчилик базасини такомиллаштириш муҳим вазифа сифатида белгиланганини қайд этиб ўтишди. Шуларни инобатга олиб, фракция қонун лойиҳасини қабул қилишни қўллаб-қувватлаш билан бирга, у иқтисодиёт ва ижтимоий соҳанинг устувор йўналишларида давлат-хусусий шерикликни ривожлантиришга хизмат қилишига умид билдирди.
Мажлисда Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг ваколатларига тааллуқли бошқа масалалар ҳам муҳокама қилиниб, тегишли қарорлар қабул қилинди.

Туристическая сфера, возобновляемые источники энергии, государственно-частное партнерство будут регулироваться законом
6 апреля 2019 года состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан. В нем депутаты рассмотрели ряд законопроектов, направленных на правовое обеспечение осуществляемых в нашей стране реформ в политико-правовой, социально-экономической сферах.
Члены парламента сначала рассмотрели в третьем чтении законопроект «О туризме». Необходимо отметить, что данный проект закона был рассмотрен и принят на прошедшем 2 апреля текущего года заседании нижней палаты парламента во втором чтении как законопроект «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О туризме».
Подчеркивалось, в действующий Закон «О туризме» вносится около семидесяти процентов изменений и дополнений основных целей и сути, высказанных депутатами мнений и суждений. Исходя из придания туризму стратегического статуса экономики, проект подготовлен к третьему чтению как новый закон «О туризме».
В законопроекте 9 основных понятий из 21 имплементированы в соответствующие статьи и исключены из последовательности основных понятий, как «заказчик туристского продукта», «средства размещения», «туристская деятельность». Так как законопроект обогащен рядом новшеств, новыми терминами и понятиями, в Комиссии Законодательной палаты по нормативно-правовым терминам с участием инициаторов закона, специалистов и лингвистов проект был еще раз обсужден, и приведен в полное соответствие правилам юридических терминов и языка.
Внесенный группой депутатов на основе законодательной инициативы законопроект «О возобновляемых источниках энергии» также стал предметом бурных обсуждений.
Отмечалось, что использование ВИЭ для развития Узбекистана является очевидным и необходимым в целях обеспечения энергетической, экологической, экономической безопасности, а также обеспечения устойчивого развития энергетики республики. Особенно, возобновляемая энергетика может стать единственным экономически обоснованным доступным источником энергии, актуальными для условий Узбекистана являются ресурсы солнца, малая гидроэнергетика, ресурсы ветра, биомасса и геотермальная энергия для населенных пунктов, расположенных в отдаленных, горных и труднодоступных районах.
Как подчеркивалось в ходе обсуждений, принят ряд нормативных актов, регулирующих отношения в данной сфере, осуществляются широкомасштабные меры. А принятие отдельного закона в данной области, прежде всего, послужит укреплению нормативно-правовой базы, направленной на дальнейшее широкое развитие и внедрение возобновляемых источников энергии, завоеванию доверия и обеспечению интересов иностранных инвесторов путем создания правовой основы, гарантий для деятельности в данной отрасли. Также послужит системному закреплению приоритетных направлений и комплекса мер государственной политики в области использования возобновляемых источников энергии, повышения энергоэффективности в отраслях экономики, социальной сфере и уровня диверсификации топливно-энергетического баланса, укрепления энергетической безопасности страны.
В законопроекте отменены отсылочные нормы, которые были причиной несогласия в ходе рассмотрения его в первом чтении, а также конкретно определен полномочный орган сферы.
Еще один из бурно обсужденных вопросов на заседании был проект закона «О государственно-частном партнерстве». Как было отмечено, данный проект позволит установить правовой фундамент государственно-частного партнерства в нашей стране, обеспечит реализацию единых правил и процедур, связанных с разработкой и реализацией проектов государственно-частного партнерства, соответствующих международной практике.
Наряду с этим, принятие данного закона позволит привлечь иностранные инвестиции на основе международного опыта реализации проектов. Кроме того, послужит созданию дополнительных рабочих мест и повышению уровня квалификации специалистов отраслей и ведомств, привлеченных к процедурам государственно-частного партнерства.
В ходе обсуждений данного законопроекта фракции политических партий в нижней палате парламента выразили свою твердую позицию. В частности, по мнению членов фракции Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана (УзЛиДеП) — осуществленные в нашей стране за прошедший период меры в деле либерализации экономики, институциональные реформы служат улучшению инвестиционного климата, увеличению количества иностранных и отечественных инвесторов, вместе с тем, накопившиеся в традиционно находящихся в распоряжении и управлении государства отраслях экономики, социальной сфере проблемы и недостатки требуют принятия важных мер по ускорению внедрения системы государственно-частного партнерства.
Проект полностью соответствует приоритетным задачам УзЛиДеП по углублению рыночных реформ, либерализации и повышению конкурентоспособности экономики.
Члены фракции Демократической партии «Миллий тикланиш», высказывая свою точку зрения о проекте закона, выразили уверенность в том, что его принятие послужит созданию прочного правового фундамента государственно-частного партнерства в Узбекистане. Также подчеркнули, что широкое привлечение иностранных инвестиций создаст возможность осуществления проектов на основе международного опыта.
Кроме того, отмечалось, что проект закона будет способствовать открытию дополнительных рабочих мест, повышению квалификации и уровня специалистов, привлекаемых в процессы государственно-частного партнерства. Отмечалось, что в данном законопроекте, полностью соответствующем приоритетным целям и задачам Предвыборной программы данной партии, конкретно определены цели и критерии государственно-частного партнерства, сроки действия, сферы влияния, стороны договора и институциональные механизмы.
Законопроект также был подробно рассмотрен фракцией НДП Узбекистана, исходя из программных целей партии. Констатировалось, что данный проект закона послужит также решению множества проблем по строительству и эксплуатации объектов социальной сферы. В свою очередь, члены фракции, исходя из созвучия проекта задачам Предвыборной программы НДП Узбекистана, выразили мнение, что поддерживают законопроект. Вместе с тем членами фракции с учетом интересов государства в отношениях государственно-частного партнерства, выдвинули ряд предложений по совершенствованию законопроекта.
С точки зрения членов фракции СДП «Адолат», вопросы, отраженные в проекте закона, соответствуют программе и целям данной партии. Представители фракции, поддерживая осуществляемую государством политику по последовательному увеличению доходов населения, отметили, что укрепление отношений социального партнерства, дальнейшее повышение социальной ответственности бизнес-структур, укрепление взаимосвязей между государством и частным сектором, а также совершенствование законодательной базы в этой области определены в качестве основной задачи.
Учитывая вышесказанное, поддерживая принятие проекта закона, фракция надеется, что он послужит развитию государственно-частного партнерства в экономической и социальной сферах.
На заседании обсуждены и другие вопросы, входящие в полномочия Законодательной палаты Олий Мажлиса, приняты соответствующие постановления.