Депутатлар Бош вазир ўринбосарига парламент сўрови юборишга қарор қилди
2019 йил 23 апрель куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Унда депутатлар мамлакат ижтимоий-сиёсий, тиббий, социал-иқтисодий ҳаётининг турли соҳаларида амалга оширилаётган ислоҳотларни ҳуқуқий жиҳатдан таъминлашга, Ўзбекистоннинг халқаро майдондаги нуфузини янада яхшилашга қаратилган бир қатор қонун лойиҳаларини кўриб чиқдилар.
Мажлис кун тартибига киритилган барча масалалар сиёсий партияларнинг парламент қуйи палатасидаги фракциялари ҳамда Ўзбекистон Экологик ҳаракати депутатлар гуруҳи йиғилишларида дастлабки тарзда қизғин муҳокама қилинган эди.
Мажлисда дастлаб «Фуқаролар соғлиғини сақлаш тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартиш ва қўшимча киритиш ҳақида»ги қонун лойиҳаси иккинчи ўқишда кўриб чиқилди.
Президентимизнинг 2018 йил 12 октябрдаги “Ўзбекистон Республикасида халқ табобати соҳасини тартибга солиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижроси юзасидан ишлаб чиқилган мазкур қонун лойиҳаси кечиктириб бўлмайдиган вазифа — бугунги кунда мамлакатимиз соғлиқни сақлаш тизимида амалга оширилаётган ислоҳотлар, татбиқ этилаётган мақсадли дастурлар билан бир қаторда, аждодларимиздан бизга мерос бўлиб келаётган халқ табобатини ривожлантириш, уни ҳуқуқий томондан мустаҳкамлаш мақсадида қонунчилик тизимини шакллантиришга қаратилган. Бошқача айтганда, асосий эътибор халқ табобати усулларидан фойдаланган ҳолда тиббий хизмат кўрсатиш билан шуғулланадиган шахсларга ёки табиблар томонидан кўрсатилаётган хизматлар фуқароларнинг ҳаёти ва соғлиғига бевосита дахлдор ижтимоий масала бўлганлиги боис улар фаолиятини қонун доирасида тартибга солиш, ҳуқуқий мақомини белгилашдир. Таҳлилларга қараганда халқ табобати фаолиятининг мувофиқлаштирилмаслиги ва назорат қилинмаслиги сабабли ҳамда айрим табиблар томонидан сифатсиз хизматлар кўрсатилиши натижасида истеъмолчиларнинг қонуний ҳуқуқ ва манфаатларининг бузилишига сабаб бўлаётганини кўрсатмоқда. Буни Олий суд томонидан 2010-2017 йилларда табиблар хизматларидан фойдаланувчи аҳолининг ҳуқуқлари бузилиши билан боғлиқ 1529 та иш кўриб чиқилгани ҳам яққол тасдиқлайди.
Депутатларнинг фикрича, ушбу қонун лойиҳаси халқ табобати соҳасини тартибга солувчи қонунчиликни шакллантиришга асос бўлади. Шунингдек, халқ табобати усулида хизмат кўрсатиш бўйича фаолиятни лицензиялаш тиббий фаолиятни лицензиялаш учун белгиланган тартибда тиббий таълим маълумоти мавжудлиги талабидан ташқари амалга оширилишига, Соғлиқни сақлаш вазирлиги белгилаган хизмат кўрсатиш ҳажми ва тартибига, санитария қоида ва нормаларига мувофиқ аҳолига тиббий хизмат кўрсатилишига, сохта табиблар фаолитига чек қўйилишига имкон беради. Муҳокамалардан сўнг қонун лойиҳаси иккинчи ўқишда қабул қилинди.
Мажлисда биринчи ўқишда кўриб чиқилган навбатдаги масала — «Қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси ҳам муҳокамаларга бой бўлди.
Қайд этилганидек, қишлоқ ҳўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини шахсий мулк сифатида бериш, амалдаги ер бозорини такомиллаштириш бозор иқтисодиёти ва таркибий ўзгартиришларнинг асосий элементларидан биридир. Хусусий мулкни ривожлантириш, қишлоқ ҳўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини фуқаролик муомаласига киритиш, улардан самарали фойдаланишни йўлга қўйиш, тадбиркорлик субъектларига кенг инвестицион имкониятларни очиш мазкур қонун лойиҳасининг асосий мақсадини ифодалайди. Қонун лойиҳаси қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини фуқаролик муомаласига жалб қилиш йўли билан келгусида тадбиркорлик субъектларининг инвестициявий имкониятларини кенгайтиришга, хусусий мулкчиликни ривожлантиришга, унинг унумли фойдаланилишини таъминлашга йўналтирилган. Шу билан бирга, фойдали қазилма конлари, давлат мулкига тегишли бўлган хусусийлаштирилмайдиган стратегик объектлар, табиатни муҳофаза қилиш, соғлиқни сақлаш, рекреацион, тарихий-маданий мақсадларда, ўрмон ва сув фонди ерлари, шунингдек, эркин иқтисодий, кичик саноат зоналари иштирокчиларига берилган ер участкалари хусусийлаштирилмайди.
Қонун лойиҳаси доирасида қишлоқ хўжалигига мўлжаланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш соҳасида ваколатли органларнинг доираси, уларнинг ваколатлари ва ҳамкорлиги белгиланади.
Мажлисда кўриб чиқилган яна бир масала ўзининг долзарблиги билан диққатга молик бўлди. Қонунчилик палатаси депутатлари томонидан мамлакатимиз ҳудудларига чиқилиб, аҳолига тиббий хизмат кўрсатиш аҳволини ўрганиш ишлари давомида кўпгина жойлардаги умумтаълим мактабларида тиббий хизмат етарли ташкил қилинмагани, чунончи, врач педиатр ва мактаб ҳамшираси штати жуда кам миқдорда ажратилгани, натижада кўпгина мактабларда тиббиёт хонаси фаолият юритмаётгани аниқланди.
Қайд этиш жоизки, таълим муассасаларида тиббий ходим фаолиятининг самарали ташкил қилиниши вояга етмаганлар ўртасида касалликларни эрта аниқлаш, профилактика қилишда ўта муҳим аҳамиятга эга.
Мажлисда депутатлар муаммонинг кўлами ҳамда долзарблигини инобатга олган ҳолда, ушбу масала юзасидан Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари А.Абдуҳакимовга Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг «Умумтаълим мактабларида тиббий хизмат кўрсатиш ҳолатини яхшилаш чора-тадбирлари тўғрисида»ги парламент сўровини юборишга қарор қилдилар.
Мажлисда депутатлар томонидан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ваколатларига тааллуқли бошқа масалалар ҳам муҳокама этилиб, тегишли қарорлар қабул қилинди.

Депутаты приняли решение о направлении заместителю Премьер-министра парламентского запроса
23 апреля 2019 года состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса. На нем депутаты рассмотрели ряд законопроектов, направленных на правовое обеспечение осуществляемых в стране реформ в общественно-политической, медицинской, социально-экономической сферах, дальнейшее повышение авторитета Узбекистана на международной арене.
Депутатлар Бош вазир ўринбосарига парламент сўрови юборишга қарор қилди
Все вопросы, внесенные в повестку дня, ранее предварительно были детально обсуждены на заседаниях фракций политических партий в нижней палате парламента, депутатской группы от Экологического движения Узбекистана.
Заседание начало работу с рассмотрения во втором чтении законопроект «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «Об охране здоровья граждан».
Настоящий проект закона разработан во исполнение постановления Президента страны «О мерах по упорядочению сферы народной медицины в Республике Узбекистан» от 12 октября 2018 года и направлен на решение неотложной задачи — развитие наряду с реализуемыми сегодня в системе здравоохранения реформами, внедрением целевых программ, народной медицины, унаследованной от наших предков, а также в целях укрепления с правовой точки зрения данной деятельности формирование законодательной базы. Другими словами, основное внимание уделяется упорядочению в рамках закона деятельности лиц, оказывающих медицинские услуги с использованием методов народной медицины, или лекарей, предоставляющих услуги, непосредственно касающейся такого социального вопроса, как жизнь и здоровье граждан, а также определение ее правового статуса.
По данным анализов из-за отсутствия координации и контроля за деятельностью народной медицины, а также в результате оказания отдельными лекарями некачественных услуг, нередко имеют место случаи нарушения законных прав и интересов потребителей. Подтверждением тому является рассмотрение Верховным судом в 2010 — 2017 годах 1 529 дел, связанных с нарушением прав населения, воспользовавшегося услугами лекарей.
По мнению депутатов, данный законопроект послужит основой для формирования законодательства, упорядочивающего сферу народной медицины. Также лицензирование деятельности по оказанию услуг с использованием методов народной медицины будет способствовать ее осуществлению в порядке, установленном для лицензирования медицинской деятельности за исключением требования наличия обязательного медицинского образования, оказанию населению медицинских услуг в соответствии с объемом и порядком, санитарными правилами и нормами, установленными Министерством здравоохранения, запрету деятельности ложных лекарей (шарлатанов). После обсуждения законопроект был принят во втором чтении.
На заседании бурное обсуждение также вызвал рассмотренный в первом чтении проект закона «О приватизации земельных участков несельскохозяйственного назначения».
Отмечено, что передача земельных участков несельскохозяйственного назначения в частную собственность, совершенствование действующего земельного рынка является одним из стержневых элементов рыночных и структурных преобразований. Развитие частной собственности, введение земельных участков несельскохозяйственного назначения в гражданский оборот, налаживание их эффективного использования, расширение инвестиционных возможностей для субъектов предпринимательства определяют основную цель данного проекта закона. Законопроект направлен на расширение в будущем путем введения в гражданский оборот земельных участков, непредназначенных для сельского хозяйства, инвестиционных возможностей субъектов предпринимательства, развитие частной собственности, обеспечения ее эффективного использования. Вместе с тем приватизации не будут подлежать земельные участки, на которых расположены месторождения полезных ископаемых, стратегические объекты государственной собственности, не подлежащие приватизации, входящие в состав земель природоохранного, оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения, а также земли лесного и водного фонда, предоставленные участникам свободных экономических и малых промышленных зон.
Законопроектом определяются круг уполномоченных органов в сфере приватизации земельных участков несельскохозяйственного назначения, их полномочия и взаимодействие.
Рассмотренный на заседании еще один вопрос по своей актуальности был в центре внимания. Депутаты Законодательной палаты в ходе выездов в регионы для изучения ситуации по оказания медицинских услуг населению, выявили, что во многих общеобразовательных школах медуслуги не достаточно организованы, штаты врача-педиатра и школьной медсестры выделены в недостаточном количестве. Как результат, в большинстве школ не организована деятельность медкабинетов.
Следует отметить, что эффективная организация работы медицинских сотрудников в образовательных учреждениях имеет важное значение в определении на ранней стадии заболеваний среди несовершеннолетних, проведении их профилактики.
Во время заседания депутаты с учетом масштаба и актуальности проблемы приняли решение направить заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан А. Абдухакимову парламентский запрос Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан «О мерах по улучшению состояния медицинских услуг в общеобразовательных школах».
На заседании депутаты обсудили и другие вопросы, входящие в компетенцию Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, приняты соответствующие постановления.