Тортишувлардан сўнг депутатлар қонун лойиҳасини қайтарди
2019 йил 19 сентябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Унда депутатлар мамлакатимиз ижтимоий-сиёсий ҳаётининг турли жабҳаларида амалга оширилаётган ислоҳотларни ҳуқуқий жиҳатдан таъминлашга қаратилган бир қатор қонун лойиҳаларини кўриб чиқдилар.
Тортишувлардан сўнг депутатлар  қонун лойиҳасини қайтарди
Хусусан, парламент аъзолари “Тўловлар ва тўлов тизимлари тўғрисида”ги қонун лойиҳасини иккинчи ўқишда муҳокама қилдилар.
Таъкидланганидек, бугунги рақамли технологияларнинг ривожланиши тўлов хизматлари бозорини ҳам тараққий эттиришни тақозо қилмоқда. Бироқ ҳозирда юртимизда тўлов агрегаторлари томонидан кўрсатиладиган хизматлар кўлами чекланган бўлиб, улар асосан мобил алоқа, интернет, коммунал ва бошқа айрим хизматлар учун тўловларни амалга ошириб келяпти. Боиси тўлов ташкилотлари ва тўлов тизими операторларининг фаолияти на банк қонунчилиги, на бошқа меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар билан тартибга солинади. Тўловлар ва тўлов тизимларини тартибга солиш, назорат қилиш борасида аниқ бир давлат органининг ваколат ва мажбуриятлари қонунчиликда аниқ белгилаб берилмагани ҳам мазкур соҳада хатарларни вужудга келтирмоқда.
Депутатлар муҳокама қилган мазкур қонун лойиҳаси бу борадаги хавф-хатарларнинг олдини олиш билан бирга, қатор долзарб масалаларни ҳал этишга қаратилгани билан аҳамиятлидир. Лойиҳа, аввало, ушбу ташкилотлар томонидан кўрсатиладиган хизматларнинг кўламини кенгайтиради, тўлов ташкилотларига микромолия хизматларини кўрсатиш, электрон пуллар билан операциялар амалга ошириш каби хизматларни тақдим этиш ваколатини беради. Бу ўзгаришлар электрон хизматлар оммабоплигини оширади, тўловчилар учун қулайликлар яратади.
Ана шу муҳим жиҳатлар, яъни, амалиётда янгилик бўлган, халқимизга катта фойда келтиришини инобатга олиб, ушбу қонун лойиҳаси жорий йилнинг 3 июль куни Қонунчилик палатасининг ялпи мажлисида биринчи ўқишда концептуал жиҳатдан қабул қилинган эди. Ўтган вақт мобайнида масъул қўмита ҳамда ишчи гуруҳ томонидан бир неча бор муҳокамалар ўтказилди, тегишли вазирлик ва идоралар вакиллари иштирокида лойиҳанинг қоида ва нормалари такомиллаштирилди. Норма ижодкорлиги талабларидан келиб чиқиб, лойиҳадан ҳаволаки нормалар чиқарилиб, тўғридан-тўғри ишлайдиган моддалар киритилди.
Мажлисда сўзга чиққан депутатлар ҳам, тижорат банклари мутасаддилари ҳамда тўлов тизими операторлари ҳам бугунги кунда мазкур қонун лойиҳасининг қабул қилиниши муҳим аҳамиятга эгалиги, унга жуда катта эҳтиёж мавжудлигини таъкидладилар. Уларнинг фикрича, лойиҳанинг қабул қилиниши республика миллий тўлов тизимларининг узлуксизлигини таъминлашга ва барқарорлигини оширишга, банклар ва тўлов ташкилотлари ўртасида соғлом рақобат муҳити яратилишига, тўлов тизими операторлари ҳамда тўлов ташкилотлари хизматларидан фойдаланувчиларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини муҳофазалашга хизмат қилади.
Мажлисда тизимлаштирилган қонунчилик базасини шакллантириш, амалга оширилаётган ислоҳотларнинг ҳуқуқий жиҳатдан таъминланишини такомиллаштириш мақсадида ишлаб чиқилган “Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар тўғрисида”ги қонун лойиҳаси халқ вакиллари томонидан биринчи ўқишда атрофлича муҳокама қилинди.
Депутатларнинг қайд этишича, мазкур қонун лойиҳасининг қабул қилиниши коллизион нормалар, икки хил шарҳлаш, коррупция кўринишлари ва давлат томонидан ортиқча тартибга солиш ҳолатларига олиб келувчи идоравий норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилиш амалиётини бартараф этишда ҳуқуқий асос бўлади. Шунингдек, ҳуқуқий соҳадаги кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилаётган даврда норма ижодкорлиги фаолиятига тааллуқли барча ўзгартиришларни, шу жумладан, қонунларнинг тўғридан-тўғри амал қилиш механизмини қонунчилик даражасида мустаҳкамлаш таъминланади. Қонунлар ва бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни қабул қилиш асоси ва тартибга солиш предметини аниқ белгилаш, норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг лойиҳаларини келишишнинг умумий қоидалари ўрнатилади.
Қонунчилик палатасининг мажлисида муҳокамаси қизғин кечган масала — Ўзбекистон Республикасининг “Фуқаролик ҳолати далолатномалари тўғрисида”ги қонун лойиҳаси Коррупцияга қарши кураш ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитаси хулосасига кўра рад этилди.
Мажлисда, шунингдек, парламент қуйи палатаси ваколатларига тааллуқли бошқа масалалар ҳам муҳокама этилиб, тегишли қарорлар қабул қилинди.

- Узбекистан – в пятерке самых безопасных стран мира 2699
19 сентября 2019 года состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса. Депутаты рассмотрели ряд проектов законов, направленных на правовое обеспечение реформ, осуществляемых в различных сферах жизни страны.
В частности, члены во втором чтении парламента рассмотрели законопроект «О платежах и платежных системах».
Необходимо отметить, что развитие сегодняшних технологий требует развития рынка платежных услуг. Однако ныне в стране платежными агрегатами ограничен масштаб оказываемых услуг. Они в основном осуществляются через мобильную связь, интернет, коммунальными и другими услугами. Потому что, деятельность операторов платежных систем и платежных организаций не регулируется банковским законодательством или нормативно-правовыми актами. Вызывает опасения то, что законодательством не определено полномочия и обязанности единого государственного органа регулирующего и контролирующего платежи и платежные системы.
Обсужденный депутатами законопроект направлен на решение актуальных вопросов и предотвращение рисков в этой области. Проект закона, прежде всего, расширяет масштаб, оказываемых услуг, в оказании микрофинансовых услуг платежными организациями, осуществление операции денежными средствами. Эти изменения повысят популярность электронных услуг, создаст условия для плательщиков.
Учитывая эти особенности, данный проект закона был концептуально принят на заседании Законодательной палаты 3 июля этого года. За прошедший период ответственным комитетом и рабочей группой проведен ряд обсуждений с участием представителей соответствующих министерств и ведомств, совершенствованы правила и нормы проекта закона. Исходя из требований нормотворчества, устранены отсылочные нормы, внесены статьи прямого действия.
Выступившие депутаты, ответственные лица коммерческих банков, и операторы платежных систем, отметили, что существует огромная необходимость в законопроекте.
По их мнению, принятие законопроекта послужит стабильному обеспечению национальной платежной системы, созданию здоровой конкурентной среды между банками и платежными организациями, а также защите прав и интересов операторов платежной системы и пользователей услугами платежных организаций.
На заседании в первом чтении представителями народа всесторонне обсужден законопроект «О нормативно-правовых актах», разработанный в целях формирования систематизированной законодательной базы, совершенствования правового обеспечения осуществляемых реформ.
Как отмечают депутаты, принятие проекта закона послужит правовой основой исключения практики принятия ведомственных нормативно-правовых актов, влекущих коллизию норм, двоякого толкования, коррупциогенных проявлений и избыточного государственного регулирования. Также, будет укрепляться механизм прямого действия в принятии законов.
Вместе с тем, будут установлены общие правила согласования законов и основа принятия проектов других нормативно-правовых актов, конкретное определение предмета упорядочения.
В ходе заседания Законодательной палаты законопроект «Об актах гражданского состояния» отклонен по заключению Комитета по противодействию коррупции и судебно-правовым вопросам.
На заседании также обсуждены другие вопросы, входящие в полномочия Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, приняты соответствующие постановления.